آرش صادقی به بیمارستان منتقل و بدون رسیدگی پزشکی مرخص شد

روز گذشته، آرش صادقی، زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰، به دلیل شرایط بد جسمانی به بیمارستان طالقانی تهران انتقال یافت.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، آرش صادقی که در پی اعتصاب غذای طولانی‌مدت و عدم رسیدگی درمانی در زندان به بیماری‌های متعددی مبتلا شده است، روز دوشنبه ۱۶ مردادماه به بخش اورژانس بیمارستان طالقانی اعزام و پس از گذشت ساعاتی بدون دریافت رسیدگی‌های لازم از این بیمارستان منتقل شد.

آرش صادقی در مدت حضورش در بیمارستان تحت آزمایش های اندوسکوپی و کولونوسکوپی قرار گرفته است و پزشکان تأکید کرده اند که این زندانی سیاسی باید مدت بیشتری را در بیمارستان بستری بماند با این حال نیروهای امنیتی با نگهداری وی در بیمارستان مخالفت کرده اند.

پیش‌ازاین نیز بارها به دلیل کارشکنی ضابطین سپاه پاسداران از درمان آرش صادقی در بیمارستان و بستری شدن وی خودداری شده بود.

شایان ذکر است که مدیریت زندان اوین اعلام کرده است زندان مسئولیت تهیه داروهای گران این زندانی را تقبل نمی کند.

آرش صادقی، در پی اعتصاب‌های طولانی‌مدت از مشکلات عدیده جسمی، از جمله آریتمی قلب، از دست رفتن بیش از نیمی از کارایی کلیه راست و نیمی از کلیه چپ، مشکلات ریوی، مشکلات کبد و روده رنج می‌برد و همچنین معده وی نیز نمی‌تواند غذای های جامد را جذب کند.

پیش‌تر تارنگار حقوق بشر در ایران از مفقود شدن اسناد و سوابق پزشکی این زندانی سیاسی خبر داده بود؛ گمان می‌رود که مفقود شدن اسناد و سوابق پزشکی این زندانی سیاسی جهت به تعویق انداختن درمان وی صورت گرفته باشد.

تکمیل نبودن پرونده پزشکی آرش صادقی، نتیجه عدم ارسال و پیگیری پرونده پزشکی او از سمت مسئولین زندان صورت گرفته است.

گفتنی است؛ پس از اعتصاب غذا، وزن این زندانی سیاسی به ۵۰ کیلوگرم کاهش پیدا کرده و کلیه راست او تا ۷۰% و کلیه چپ نیز تا ۲۰% از بین رفته است؛ قلب وی نیز در زمان اعتصاب غذا دچار آریتمی و همچنین به دلیل ابتلا به آسم باید روزانه سه بار از اسپری تنفسی استفاده کند.

پزشکان بهداری چندی پیش برای آرش صادقی به دلیل فقر شدید پروتئین در بدن، سرم پروتئین تجویز کرده‌اند و تزریق این سرم باید تحت مراقبت‌های ویژه و در بیمارستان انجام شود اما تاکنون این امر به دلیل مخالف مسئولان و ضابطین سپاه محقق نشده است.

طبق گفته پزشکان، در صورت تداوم فقر پروتئین در بدن، کلیه، قلب و کبد این زندانی سیاسی بیشتر آسیب می‌بیند و می‌بایست برای وی سرم پروتئین تجویز شود ولی ازآنجاکه بدن آرش صادقی ضعیف شده است، احتمال می‌رود در هنگام تزریق سرم خون لخته شود؛ بنابراین این تزریق باید در بیمارستان و تحت مراقبت‌های ویژه صورت بگیرد و امکان انجام آن در بهداری وجود ندارد.

این زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین در پی محرومیت از رسیدگی پزشکی، مبتلا به عفونت ریه گشته و بیماری مننژیت وی به آسم تبدیل شده است. از سویی دیگر، علاوه بر ازکارافتادن یکی از کلیه‌های وی، معده او همچنان خونریزی دارد و این مسئله باعث شده که دیگر قادر به خوردن غذای زندان نباشد.

همچنین پزشکان بهداری زندان از ابتلای آرش صادقی به کولیت روده خبر داده‌اند که به دلیل عدم رسیدگی درمانی هم‌اکنون در وضعیت پیشرفته‌ای قرار دارد.

آرش صادقی که پیش‌تر در پی بازداشت مجدد همسرش دست به اعتصاب غذا زده بود، پس دیدار با دادستان و قول کتبی وی برای رسیدگی خارج از نوبت به پرونده گلرخ ایرایی، ۱۸ بهمن‌ماه اعتصاب غذای خود را برای دومین بار متوقف کرد؛ این زندانی سیاسی پس از پایان اعتصاب غذا به بیمارستان انتقال یافت اما پس از ساعاتی بار دیگر با مخالفت نیروهای امنیتی به زندان اوین بازگردانده شد.

این اقدامات مسئولین و ضابطین سپاه در حالی صورت گرفته است که به دلیل عوارض ناشی از اعتصاب غذای طولانی‌مدت، خطر مرگ این زندانی سیاسی را تهدید می‌کند.

مقامات قضایی پیش‌تر، پس از ۷۲ روز اعتصاب غذای آرش صادقی و فشارهای بین‌المللی اعلام کردند که همسرش، گلرخ ایرایی، آزاد و خود او برای درمان به بیمارستان منتقل خواهد شد؛ بااین‌حال، علاوه بر عملی نشدن وعده درمان این زندانی سیاسی، همسر وی پس از ۱۹ روز آزادی موقت، روز یکشنبه سوم بهمن‌ماه از سوی مأموران سپاه ثارالله مجدداً بازداشت شد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *