یک نوجوان برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد

علیرضا تاجیکی، کودک-متهم محبوس در زندان عادل‌آباد شیراز، برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، این زندانی که متهم است در سن ۱۵ سالگی مرتکب «قتل و تجاوز» شده است، روز جاری ۱۷ مردادماه برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل گردید.

مسئولان زندان عادل‌آباد روز جاری پس از انتقال علیرضا تاجیکی به سلول انفرادی، با خانواده او تماس گرفته و اعلام کرده‌اند که برای آخرین ملاقات به زندان مراجعه کنند. گفته می‌شود که حکم این زندانی فردا به اجرا در خواهد آمد.

این زندانی که اکنون ۲۱ سال دارد متهم است زمانی که تنها ۱۵ سال سن داشته مرتکب قتل و تجاوز به یک نوجوان دیگر شده است.

برادر علیرضا تاجیکی به سازمان حقوق بشر ایران گفته است: «مسئولان هیچ‌گاه تقاضای اعاده دادرسی علیرضا را قبول نکردند و این کارشان غیرقانونی بوده. نکات مبهم بسیاری در پرونده وجود دارد که باید روشن شود.»

وی در ادامه گفت: «شرکت ایرانسل به‌طور شفاهی تأیید کرد که علیرضا شب وقوع قتل نزدیک محل نبوده است ولی ماموران آگاهی خلاف این را می‌گویند. همچنین آزمایش “دی‌ان‌ای” که در ابتدا توسط پزشکی قانونی به عمل آمد خبر از تجاوز سه نفر به مقتول می‌داد که این موضوع نیز در مراحل بعد پیگیری نشد. همچنین در گزارش پزشکی قانونی آمده است که مقتول در مکان دیگری به قتل رسیده و سپس به محل کشف جسد که یک چاه بود برده شده، علیرضا در آن زمان ۱۱ کیلو از مقتول سبک‌تر بوده، چگونه می‌توانست چنین کاری را بکند.»

خانم نسرین ستوده که زمانی وکالت علیرضا تاجیکی را بر عهده داشت در خرداد ماه سال گذشته در صفحه فیس‌بوک خود درباره این پرونده نوشت: «در پروندهٔ او نقاط ابهام بسیاری وجود دارد که صدور چنین حکمی را با شبهات زیادی مواجه می‌سازد، اما در بد‌ترین فرض، علیرضا تاجیکی در زمان ارتکاب جرم اتهامی ۱۵ سال بیشتر نداشته است.»

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.