مرگ ۲۵ نفر با قرص برنج در عرض سه ماه

پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد: در سه ماه نخست امسال، ۲۵ نفر در پایتخت براثر مسمومیت با قرص برنج، جان خود را ازدست‌داده‌اند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از خبرگزاری فارس، پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد: در سه ماه نخست امسال، ۲۵ نفر در اثر مسمومیت با قرص برنج جان خود را ازدست‌داده‌اند.

بناتر این گزارش، از کل فوت‌شدگان ناشی از مسمومیت با قرص برنج در فصل بهار امسال، ۱۵ مرد و ۱۰ نفر زن بوده‌اند و در خردادماه سال ۹۶، یازده مورد فوتی براثر مسمومیت با قرص برنج به مراکز پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شده است.

آلومینیوم فسفاد که از آن برای ضدعفونی کردن و جلوگیری از آفت‌زدگی غلاتی چون برنج مورداستفاده قرار می‌گیرد، به نام‌های تجاری مختلفی همچون کوئیک فوس (Quickphos) و سلفوس (Celphos) وجود دارد که در ایران به نام قرص برنج مشهور است.

این قرص ظرف مدت ۳ تا چهار ساعت سیستم تنفسی و قلب را دچار اختلال کرده و فرد در اثر مرگی دردناک خواهد مرد؛ درصورتی‌که فرد قرص برنج را بخورد یا بوی آن را استشمام کند دچار مسمومیت خواهد شد که اگر سم از بدن وی خارج نشود موجب مرگ وی خواهد شد.

دلایل اصلی مسمومیت با قرص برنج، مصرف اشتباه قرص، مصرف قرص‌های قلابی توهم‌زا که دارای ترکیبات قرص برنج و یا خود قرص برنج هستند و مصرف جهت خودکشی است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.