تجمع ۹۰ نفر از کارگران پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس مقابل استانداری

امروز صبح،جمعی از کارگران بهره‌برداری پالایشگاه ستاره خلیج فارس، در تجمع اعتراضی نسبت به مشخص نبودن وضعیت شغلی خود مقابل ساختمان استانداری استان هرمزگان تجمع کردند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، صبح امروز، ۹۰ نفر از کارگران بهره برداری پالایشگاه ستاره خلیج فارس، نسبت به مشخص نبودن وضعیت شغلی خود مقابل ساختمان استانداری استان هرمزگان تجمع کردند.

به گفته این کارگران، معترضان شامل ۹۰ نفر از کارکنان واحد بهره‌برداری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در شهر بندرعباس هستند که از روز گذشته (شنبه، بیست و هشتم مرداد) کارت‌های حضور و غیاب آنها به دستور مدیریت جدید پالایشگاه جمع آوری شده و در نتیجه آنها از ورود به محل کارشان منع شده‌اند.

برپایه این اظهارات، کارگران موردنظر در دی ماه سال ۹۲ در یک آزمونی استخدامی شرکت کرده‌بودند که پس از اعلام قطعی نتایج این آزمون از حدود یک سال قبل به صورت کارگر قرارداد مستقیم در پالایشگاه ستاره خلیج فارس مشغول کار می‌شوند.

از قرار معلوم تا دو ماه پیش که مدیریت پالایشگاه دستخوش تغییرات می شود، در رابطه استخدامی این کارگران مشکلی به وجود نمی‌آید اما از آن زمان تاکنون به دلیل اصرارهایی که کارفرمای اصلی در مورد تبدیل رابطه استخدامی آنها به پیمانکاری داشته است، این کارگران با مشکلاتی روبرو می‌شوند.

برپایه این اظهارات جمع‌آوری کارت‌های حضور و غیاب کارگران مورد نظر هم در راستای پیگیری‌هایی است که از جانب کارفرمای اصلی برای تبدیل وضعیت استخدامی و غیرمستقیم شدن قراردادهای کاری صورت گرفته است و این در شرایطی است که به گفته همین کارگران قراردادهای شغلی آنها تا ابتدا و انتهای فصل پاییز اعتبار دارد.

این کارگران که معتقد هستند در نتیجه تبدیل شدن قراردادهای استخدامی آنها از حالت مستقیم به پیمانکاری، مطالبات مزدی آنها به صورت قابل توجهی کاهش می‌یابد، افزودند: مدیریت پالایشگاه برایمان میان تبدیل وضعیت و پیمانکاری شدن یا تسویه حساب و فسخ رابطه کاری هیچ چاره‌ای باقی نگذاشته‌است و برای همین تصمیم گرفتیم تا از طریق مراجعه به استانداری هرمزگان پیگیر خواسته‌هایمان بشویم.

در همین رابطه فائق مشاور مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس، گفت: تجمع‌کنندگان از نیروهای کارآموز و قراردادی ستاره خلیج فارس هستند که نگران امنیت شغلی خود شده‌اند.

او با بیان اینکه اکثر این کارگران افراد غیربومی و کم‌تجربه‌ای هستند که از شهریور سال گذشته در پالایشگاه ستاره خلیج فارس مشغول کار شده‌اند؛ افزود: قرار است این کارگران در ادامه تجربه‌آموزی خود، برای مدت نزدیک به یک سال در اختیار یکی از شرکت‌های پیمانکاری نصب و راه انداز به نام ایکو قرار بگیرند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.