خودکشی سرباز وظیفه در یکی از پادگان‌های شهر سقز

یک سرباز وظیفه اهل شهرستان خوی از توابع استان آذربایجان‌غربی در یکی از پادگان‌های شهر سقز اقدام بە خودکشی نمود.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۸ شهریورماه ۹۶، یک سرباز وظیفه بە نام «رضا فرجی» اهل شهرستان خوی بە دلیل «تنبیە زیاد از سوی فرماندە پادگان سقز»، بە زندگی خود پایان داد.

این سرباز کُرد مدت ١۶ روز بوده کە بە این پادگان منتقل شدە و بە دلیل تنبیە بیش‌ازحد، در حین نگهبانی بە زندگی خود پایان داده است.

فرماندە پادگان حتی خبر خودکشی این سرباز کُرد را اعلام نکردە و خانوادە رضا فرجی از سوی یکی از هم خدمتی‌هایش از این حادثه مطلع گردیدند.

این منبع در ادامە می‌افزاید: مسئولین پادگان نظامی سقز از دادن آمبولانس برای انتقال جنازە این سرباز کُرد بە خانوادە وی خودداری کردەاند و خانوادە فرجی با هزینە خود آمبولانس را برای انتقال جنازە فرزندشان کرایە کردەاند.

پیش از این معاون اجرایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در مورد خودکشی سربازان وظیفه گفته بود بررسی‌های ما درباره علل خودکشی در یک دوره شش‌ماهه حاکی از این است که وجه مشترک اقدام‌کنندگان به خودکشی، مشکلات شخصی و خانوادگی و اعتیاد بوده است.
وی طی سخنانی در پانزدهمین مجمع پیشگیری از وقوع جرم نیروهای مسلح استان تهران مشکلات روانشناختی، بیماری‌های روحی و روانی، ترس از سربازی یا مأموریت مرزی، عدم اطمینان در امنیت خانواده و نگرش منفی نسبت به سربازان را از جمله عوامل خودکشی سربازان بیان داشته بود.

مشکلات روانشناختی، بیماری‌های روحی و روانی، ترس از سربازی یا مأموریت مرزی، عدم اطمینان در امنیت خانواده و نگرش منفی نسبت به سربازان، از جمله عوامل خودکشی سربازان است. البته خودزنی تنها مربوط به پرسنل وظیفه نیست و مواردی از آن در پرسنل پایور مشاهده می‌شود، هرچند آمار بیانگر خودزنی در پرسنل پایور با کمتر از ۱۰ سال خدمت می‌باشد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.