دستگیری کودکان کار به دستور فرمانداری تهران

یک عضو مجمع نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی، با بیان خبر دستگیری کودکان کار، به دستور فرمانداری تهران، گفت: به اعتقاد من دستگیری این کودکان خودش نوعی کودک آزاری است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایسنا، طیبه سیاوشی، عضو مجمع نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به گزارش سمن‌ها از مرکز یاسر اظهار داشت: برای پیگیری در مورد سه کودک کار که گفته شده بود، دستگیر شده‌اند به مرکز یاسر مراجعه کردم، آنجا اعلام کردند که فقط روز سه‌شنبه ١٣١کودک دستگیرشده را به مرکز یاسر آورده‌اند و همان روز ۷۰ کودک افغانستانی، پیش از تشکیل پرونده‌ی مددکاری و مشاوره برای رد شدن از مرز به اردوگاه ورامین منتقل شده‌اند. همچنین بچه‌های زیر ۱۲ سال به مرکز بعثت منتقل شده‌اند.

وی بابیان اینکه «گفته شده که این دستگیری‌ها به دستور فرمانداری تهران انجام شده و هم چنان ادامه خواهد داشت» افزود: خانواده‌های برخی کودکان نیز برای آزادی بچه‌ها جلوی در جمع شده بودند ولی اقدامی صورت نگرفته است و بعضی از این خانواده‌ها حتی مطمئن نبودند فرزندانشان در آن مرکز هستند یا نه. متأسفانه سه کودک گم شده هم نه در مرکز یاسر بودند و نه در مرکز بعثت.

سیاوشی بابیان اینکه «با توجه به مشکلات اخیر دزدیدن کودکان و آزار جنسی آنان، امنیت این کودکان در خطر است» یادآور شد: به اعتقاد من دستگیری این کودکان خودش نوعی کودک‌آزاری است. ازآنجاکه کودک‌آزاری جرم عمومی محسوب می‌شود باید از این شیوه برخورد شکایت کرد.

وی اضافه کرد: پیشنهاد ما رفتن به فرمانداری در اولین فرصت، برای پیگیری و تلاش در جهت تغییر این شیوه حل مشکل کودکان کار است.

‌سیاوشی افزود، که روال جدید سازمان بهزیستی مبنی بر دستگیری کودکان کار، مشکلی را حل نمی‌کند و نمایندگان تهران موضوع را پیگیری می‌کنند.

‌سیاوشی در پایان خاطرنشان کرد: بعد از طرح سازمان بهزیستی مبنی بر دستگیری کودکان کار و خیابان بعد از سه بار پذیرش توسط بهزیستی باید سریعاً اقدامی در این خصوص انجام شود بخصوص اینکه فرستادن کودکان مهاجر نیز نه تنها اثری بر وضعیت آنها ندارد بلکه آنها را در مخاطره جدی قرار خواهد داد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.