تداوم بازداشت دستکم ۱۰ تن از شهروندان شرکت‌کننده در جشن‌های حمایتی از همه‌پرسی استقلال کُردستان عراق

ده تن از شهروندان شرکت‌کننده در جشن‌های حمایتی از همه‌پرسی استقلال کُردستان عراق بیش از دو است که در بازداشت و تحت بازجویی به سر می‌برند

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، فؤاد حسین زاده، زانیار معروفی، سروش محمدی، دانیال احمدی، سارو احمدی، هوشیار شعبانی، ناصح خضری، وریا دلانگیر، مسلم سعیدپور و فرید نیکنفس هویت دستکم ده از شهروندان شرکت کننده در جشنهای حمایتی از همه‌پرسی استقلال کُردستان عراق است که در اوایل مهرماه بازداشت و همچنان تحت بازجویی به سر می‌برند

فواد حسینزاده، زانیار معروفی، سروش محمدی، دانیال احمدی، سارو احمدی، هوشیار شعبانی و ناصح خضری که دوشنبه شب ۳ مهرماه به اتهام شرکت در جشن حمایتی از همهپرسی استقلال کُردستان عراق بازداشت شده بودند، همچنان به صورت بلاتکلیف در زندان بانه به سر می برند.

وریا دلانگیر، فعال مدنی که روز سه شنبه ۴ شهریورماه بعد از احضار به ستاد خبری اداره اطلاعات مریوان بازداشت شده بود، از بازداشتگاه اداره اطلاعات مریوان به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شده است. این فعال مدنی طی روزهای گذشته در یک تماس تلفنی کوتاه از آغاز اعتصاب غذای خویش در این بازداشتگاه امنیتی خبر داده است.

مسلم سعیدپور و فرید نیکنفس که روز سه شنبه ۴ مهرماه توسط نیروهای امنیتی در محل کار خویش بازداشت شده بودند همچنان در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج تحت بازجویی است؛ این دو شهروند بازداشتی هفته گذشته از بازداشتگاه اداره اطللاعات به زندان مرکزی سنندج منتقل شده و بار دیگر با تمدید قرار بازداشت موقت یک ماهه از زندان به بازداشتگاه اداره اطلاعات مجددا منتقل شدهاند.

شبکه حقوق بشر کردستان گزارش کرده که روناک آقایی از شهروندان بازداشت مهابادی بعد از ۱۵ روز بازداشت، روز سه شنبه ۱۸ مهرماه با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان ارومیه آزاد شده است.»

پنج تن از شهروندان بازداشتی بوکانی که روز یک شنبه ۹ مهرماه از بازداشتگاه اداره آگاهی این شهر به زندان منتقل شده بودند، طی روزهای گذشته با تودیع وثیقه ۳۰ میلیون تومانی به صورت موقت از زندان آزاد شدند.

هویت چهار تن از افراد سردار عربی فرزند شریف، جمال حسن پور فرزند عثمان، هیمن غفوری فرزند محمد صالح و کامران رنجبری فرزند کریم احراز شده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *