بازداشت بیش از ۳۰ دوتابعیتی در ایران از سوی سپاه پاسداران طی دو سال گذشته

خبرگزاری رویترز در مقاله‌ای اعلام کرده طی دو سال گذشته که سپاه پاسداران در دو سال گذشته بیش از ۳۰ تن از ایرانیان دو تابعیتی را به اتهام جاسوسی بازداشت و زندانی کرده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، دیپلمات‌ها، وکلای مدافع و بستگان بازداشت‌شدگان به رویترز گفته‌اند که این رقم دو برابر تعدادی است که تاکنون در رسانه‌های داخلی و بین‌المللی گزارش شده بود.

رقم بازداشت‌شدگان نشانه افزایش فعالیت سپاه در این زمینه از سال ۲۰۱۵ بدین طرف است، یعنی زمانی که با امضای برجام انتظار می‌رفت حکومت ایران گام هائی در مسیر تنش زدائی با جهان غرب بردارد. تا پیش ازآن تاریخ هرگز شمار بازداشت‌شدگان دو تابعیتی به ۱۰ نفر هم نمی‌رسید.

تفاوت دیگری که در قلمرو بازداشت‌ها ی اخیر سپاه پاسداران به چشم می‌خوردافزایش نسبت بازداشت‌شدگان ایرانی- اروپائی در مقابل ایرانی- آمریکائی هاست.

بستگان و وکلای مدافع بازداشت‌شدگان می‌گویند سپاه از این افراد برای معامله با غرب استفاده می‌کند.

دولت ایران با آنکه میثاق ملل متحد در مورد حقوق دو تابعیتی‌ها را پذیرفته است اما پیوسته به بازداشت ایرانیان دو تابعیتی ادامه داده و حقوق دو تابعیتی‌ها را انکار می‌کند.

به گفته بستگان و وکلا در هیچ یک از موارد بازداشتی مسئله جاسوسی وجود نداشته و این افراد تنها به خاطر تابعیت دوگانه دستگیر می‌شوند تا از آنها در معامله استفاده شود. دولت‌های خارجی که شهروندانشان در ایران زندانی می‌شوند ترجیح می‌دهند، قضیه را مسکوت نگاه دارند چون آن را به سود زندانی می‌دانند.

با این همه برخی از خانواده‌ها سکوت را شکسته و می‌گویند نگران زندگی عزیزان خود در زندان‌های جمهوری اسلامی‌اند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *