درپی پلمب و تعطیلی کارخانه «ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی تبریز» ۲۲۰ کارگر بیکار شدند

از روز پنجشنبه گذشته، بیست‌و سوم آذرماه، کارخانه ۴۰ ساله، ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی تبریز، پلمب و فعالیتش متوقف شده است و ۲۲۰ کارگر شاغل در این کارخانه، بیکار شدند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، کارخانه ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی تبریز که دست کم ۴۰ سال از آغاز فعالیت‌اش می‌گذرد از روز پنجشنبه گذشته، بیست‌و سوم آذرماه، پلمب و فعالیتش متوقف شده است و در نتیجه ۲۲۰ کارگر بیکار شده اند.

در خصوص علت توقف فعالیت این واحد صنعتی گفته می‌شود که مسئولیت اداره ماشین‌آلات صنعتی تراکتورسازی تبریز از حدود دو سال قبل توسط اداره تسویه و امور ورشکستگی دادگستری شهرستان تبریز به یک سرمایه‌گذار اجاره داده شده بود که روز گذشته موعد این قرارداد خاتمه و درنتیجه فعالیت این مجموعه متوقف می‌شود.

منابع کارگری بابیان اینکه کسی پاسخگوی کارگرانی که امروز با بسته شدن درب‌های محل کارشان، بیکار شده‌اند، نیست؛ افزودند: به همین دلیل جمعی از کارگران در اعتراض با این موضوع، صبح امروز (شنبه ۲۵ آذرماه) مقابل درب ورودی ساختمان کارخانه تجمع کرده‌اند و از مسئولان دولتی درخواست رسیدگی کردند.

براساس این گفته‌ها ظاهراً کارگران این واحد صنعتی تا مشخص شدن وضعیت کارخانه و واگذاری آن به سرمایه‌گذار جدید بلاتکلیف هستند اما این کارگران به استناد به ماده ۱۲ قانون کار از اداره تسویه و امور ورشکستگی دادگستری تبریز توقع دارند تا در مقام کارفرمای اصلی پاسخگوی مطالبات معوقه آن‌ها باشد

کارگر ماشین‌آلات صنعتی تراکتورسازی تبریز که از مدیریت اجاره‌ای قبلی دست‌کم هفت ماه طلب مزدی دارند در خاتمه می‌گویند مشکلات این کارخانه از سال ۸۶ و از زمانی آغاز شد که مدیران دولتی وقت بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی این واحد صنعتی را به بخش خصوصی (شرکت سرمایه‌گذاری ملت) واگذار کردند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.