کشف محموله قاچاق انسان در مرز کشور

گمرک ایران با اعلام کشف جدیدترین محموله قاچاق انسان از کشف قاچاق پیر زن و پیر مرد توسط ماموران گمرک خبر داد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم، ماموران گمرک در تازه ترین عملیات مبارزه با قاچاق انسان موفق شدند یک پیرزن و یک پیر مرد را از داخل یک کشنده چادری کشف کنند. این افراد تبعه یکی از کشورهای همسایه هستند . این یازدهمین محموله قاچاق انسان است که توسط ماموران گمرک در سالجاری کشف می شود .

این افراد در داخل بار تریلر مخفی شده بودند و قصد داشتند به صورت غیر قانونی و قاچاقی از مرز بازرگان وارد کشور ترکیه شوند اما ماموران گمرک با رصد اطلاعات محموله ها و استفاده از دستگاه های کنترلی موفق به کشف این محموله قاچاق انسان شدند .

ماموران گمرک بازرگان با بررسی اطلاعات محموله های ورودی به کمک سامانه های هوشمند به یک بار صادراتی کنجد که از لطف آباد بارگیری شده بود مشکوک می شوند . در بازرسی های اولیه ماموران گمرک چیز خاصی مشاهده نمی کنند اما با توجه به مشکوک بودن به محموله پس از بازرسی به کمک دستگاه های کنترلی متوجه می شوند که در لا به لای گونی های کنجد دو نفر پنهان شده اند .

پس از مشاهده این افراد در بررسی های بیشتر یک پیر زن و یک پیر مرد که هر دو تبعه یکی از کشورهای همسایه بودند کشف می شود . در بررسی های اولیه ماموران گمرک  پیر زن ادعا می کند که برای رسیدن به یک زندگی بهتر قصد داشتند از طریق ترکیه به اروپا بروند

در تیر ماه گذشته وزارت خارجه آمریکا، در گزارش سالانه خود درباره قاچاق انسان در جهان، گفته بود ایران همچنان در «سطح سوم» این فهرست قرار دارد؛ در کنار کشورهایی مانند روسیه، ونزوئلا و سوریه.

سطح دوم و سوم گزارش سالیانه کشورهایی را شامل می‌شود که چالش قاچاق انسان را به رسمیت شناخته‌اند و تلاشی برای رفع آن ندارند یا آن را به رسمیت نمی‌شناسند که ایران در این سطح قرار دارد.

در گزارش وزارت خارجه آمریکا گفته شده بود ایران «تلاش محسوسی» برای رفع معضل قاچاق انسان انجام نداده، اما در عین‌حال افزوده بود که این کشور گام‌هایی، از جمله تاسیس مراکزی برای کمک به افراد قربانی قاچاق انسان، برداشته‌است.

.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *