شرایط زندانیان سیاسی رجایی شهر علیرغم اعتراض آنان بهبود نیافته است

زندانیان زندان رجایی شهر پنج ماه است که در فضایی امنیتی و نامناسب نگهداری می‌شوند و تا کنون هیچگونه اقدامی از مسئولین برای بهبود وضعیت زندانیان صورت نگرفته است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سالن ۱۰ اندرزگاه چهار زندان رجایی شهر به سیستم گرمایشی و آب‌گرم‌کن دسترسی ندارد و این وضعیت در فصل سرما سلامت زندانیان را به مخاطره انداخته است.

شماری از زندانیان سیاسی از هفته‌های گذشته در اعتراض به این وضعیت دست به تحصن زده‌اند و از دریافت غذای زندان خودداری می‌کنند با این حال مسئولان زندان رجایی شهر واکنشی نسبت به این اعتراض‌ها نداشته‌اند.

همچنین تا کنون اقدامی از سوی مسئولین برای رسیدگی پزشکی به زندانیان سیاسی بیمار ازجمله آرش صادقی، رضا شهابی، سعید شیرزاد و مجید اسدی نشده و وضعیت سلامت این زندانیان خطرناک گزارش شده است.

لازم به ذکر است با گذشت بیش از ۴ ماه، وسایل شخصی زندانیان تا کنون تحویل آن‌ها نشده و برخی از وسایل آنان از جمله تلویزیون و یخچال در بین زندانیان عادی خریدوفروش شده است.

این زندانیان از حق رسیدگی درمانی نیز محروم‌اند و تهیه دارو با هزینه شخصی آنان صورت می‌گیرد.

عدم دسترسی به روزنامه و نشریه از دیگر مواردی است که شرایط زندانیان سیاسی رجایی شهر را دشوارتر کرده است.

وضعیت بهداشت غذایی در زندان رجایی شهر کرج اسفناک گزارش شده؛ سویای مورداستفاده در غذای زندان برای مصرف حیوانات به کشور وارد می‌شود و وجود سنگریزه در غذا در موارد زیادی به از دست دادن دندان زندانیان منجر شده است.

گفتنی است که هشت تن از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر در پی اعتراض به تغییر سالن زندانیان سیاسی عقیدتی و اعمال فشار بر آنان با پرونده‌سازی از سوی دستگاه قضایی رو به رو شده‌اند.

سعید ماسوری، رضا اکبری منفرد، سعید شیرزاد، حسن صادقی، امیر قاضیانی، جعفراقدمی، ابوالقاسم فولادند و ابراهیم فیروزی اسامی این زندانیان سیاسی است که در پرونده جدید خود به «توهین به رهبری»، «شعار علیه مقامات کشور» و «اخلال در نظم زندان» متهم شده‌اند.

هشتم مردادماه، پس از یورش گارد ویژه زندان رجایی‌شهر به زندانیان عقیدتی و سیاسی محبوس در سالن ۱۲ اندرزگاه ۴ این زندان و انتقال آنان به سالن ۱۰ به دستور وزارت اطلاعات، تمام ۵۳ زندانی منتقل‌شده نسبت این عمل اعتراض کردند. در پی این اعتراض شماری از آنان به سلول انفرادی منتقل و دست به اعتصاب غذا زدند؛ اعتراض این زندانیان برای مدت ۴۰ روز ادامه پیدا کرد و با واکنش‌های بین‌المللی گسترده‌ای رو به رو شد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.