زندانیان سیاسی اوین: «از اعتراض ها و تجمعات مسالمت‌آمیز و قانونی مردم حمایت می‌کنیم»

شماری از زندانیان سیاسی و امنیتی در زندان اوین با انتشار نامه‌ای در خصوص تظاهرات سراسری مردم ایران بر قانونی و مسالمت‌آمیز بودن تأکید و رفتار حکومت در برابر آنان را محکوم کرده‌اند.

متن این بیانیه که برای انتشار در اختیار تارنگار حقوق بشر در ایران قرار گرفته است، در پی می‌آید:

«در روزهای اخیر در اکثر نقاط کشور شاهد اعتراضات و تظاهرات مردمی نسبت به وضعیت و شرایط ناگوار اقتصادی و محدودیت‌های سیاسی اجتماعی بودیم. افزایش فقر، مشکلات معیشتی، افزایش بیکاری، کاهش درآمد مردم، افزایش نگرانی، رکود اقتصادی، فساد موجود در سیستم، معضلات بانکی، اختلاس‌ها و غارت بیت‌المال، مشکلات محیط زیستی و اقلیمی، محدودیت دانشجویان و ستاره‌دار شدن آنها، عدم رعایت حقوق و آزادی‌های مشروع مردم، عدم رعایت عدالت در دستگاه قضایی کشور، عدم نظارت بر نهادها و دستگاه‌های خاص حکومت، عدم شفافیت و غیره از عوامل اصلی اعتراضات و نارضایتی‌های اجتماعی هستند.

اقشار مختلف مردم که به خاطر پایمال شدن حقوقشان دست به هر اقدام مشروعی برای ابراز خواسته‌هایشان زده‌اند. با عدم پاسخگویی عدم توجه بی‌تفاوتی و حتی دست رد از سوی حکومتیان مواجه شده و با حضور گسترده و چشم‌گیر در کف خیابان‌ها اعتراضات به حق خویش را نشان دادند، و در این حوادث عده‌ای جان خویش را از دست دادند. ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های کشته‌شدگان و بیان تسلیت به آنها به ذکر موارد ضروری و مهم از منظر خود می‌پردازیم.

اولاً مطابق با ماده ۲۷ قانون اساسی کشور و ماده ۲۰ منشور حقوق بشر هرگونه تجمعات و تظاهرات مسالمت‌آمیز آزاد شناخته شده است. همه انسان‌ها در تشکیل اجتماعات و تظاهرات برای بیان خواسته‌ها، مطالبات، اعتراضات و ابراز نارضایتی‌ها و انتقاداتشان آزاد می‌باشد و این مسئله جز حقوق مسلم و مصرح شهروندان محسوب می‌شود. اما عدم اجرای این حقوق و آزادی‌های مدنی و عدم تعریف مکانیزم و روش اجرایی آن همچنین عدم وجود تمهیداتی برای تحقق آنها سبب محروم شدن چندین ساله شهروندان کشور از حق آزادی اجتماعات و اعتراضات مسالمت‌آمیز گشته است.

دوما اینکه، اگر منشاء اعتراضات و تجمعات به حق مردم را به کشورها و جریانهای خارج از کشور وصل نماییم، تکرار کلیشه‌ای پاک کردن صورت‌مسئله است که همان بر نتابیدن مطالبات و خواسته‌های قانونی مردم می‌باشد. ریشه و منشأ این اعتراضات بد کارکردی نظام است و کاملاً درونی است اما ممکن است که برخی از کشورها و جریانهای خاص درصدد موج‌سواری یا مصادره‌ی این حرکت‌های اجتماعی مردم شوند، بایستی به جای نشان دادن آدرس غلط برای حل ریشه‌ای و ساختاری معضلات و مشکلات اجتماعی سیاسی کشور اقدامی اساسی صورت گیرد و از انباشت بیش از پیش بحران‌های متعدد اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و محیط زیستی و قضایی جلوگیری به عمل آید.

سوما، اعمال و رفتارهای خشونت ورزانه و تخریب گرایانه امری غیر مقبول و محکوم می‌باشد و این‌گونه از رفتارها و اعمال، از هر طرفی که صورت گیرد، مورد ملامت واقع شده و نفی می‌شود. مشق و روش مدنی و مسالمت‌آمیز یگانه راه درست برای ابراز مطالبات بیان اعتراضات و وصول به خواسته‌های به‌حق و قانونی می‌باشد. فلذا ما جمعی از زندانیان سیاسی، عقیدتی کشور از اعتراضات و تجمعات مسالمت‌آمیز و قانونی مردم حمایت می‌کنیم.

هرگونه خشونت و تخریب را نیز محکوم می‌نماییم و در این برهه‌ی حساس از همه‌ی افراد، شخصیت‌ها، کارشناسان، نخبگان، جریان‌های سیاسی، کارگزاران و مراجع اجتماعی و مسئولان دلسوز کشور خواستار ایجاد شرایطی برای باز شدن باب گفتگو و مذاکره برای بیان مطالبات و ابراز نارضایتی‌ها و انتقادات مردم، ارائه‌ی راهکارها و راه حل‌هایی عملی و جدی برای رفع مشکلات و معضلات معیشتی اقتصادی مردم، اجرای عدالت، آزادی زودهنگام بازداشت‌شدگان، تحقق و اجرایی شدن حقوق و آزادی‌های مشروع مردم از جمله آزادی بیان، آزادی اندیشه و عقیده، آزادی مطبوعات و رسانه‌ها، آزادی احزاب و تشکل‌ها، آزادی اجتماعات، نظارت بر همه‌ی نهادهای حکومتی و شفافیت در همه‌ی عرصه‌ها، رعایت حقوق اقلیت‌های قومی، مذهبی، عقیدتی،توسعه‌ی اقتصادی مناطق غیر مرکز کشور، رعایت حقوق زنان و فراهم کردن فضای آزاد و پر از نشاط و امید برای جوانان و آینده‌ای روشن برای نسل‌های آتی کشور هستیم.

زندانیان امضاکننده:

رویین عطوفت، رضا آقاخانی، علی‌اکبر اردشیر، علیرضا گلی پور، مختار اسدی، سهیل عربی، بهفر لاله زاری، حسین پاشیب، کوروس کرم وندی، علی نیک خو، سیامک میرزایی»

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *