گزارشی از وضعیت وخیم جسمی سمانه نوروز مرادی، زندانی مشروطه خواه

سمانه نوروز مرادی، زندانی مشروطه خواه محبوس در زندان اوین، که با پیگیری‌های متعدد جهت درمان به خارج از زندان منتقل شده بود پس از چند روز بستری در بیمارستان و علیرغم نیاز به ادامه درمان به زندان بازگردانده شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سمانه نوروز مرادی که پیش از بازداشت به بیماری لوپوس مفصلی مبتلا بود، در دوران بازداشت به‌دلیل محرومیت از خدمات درمانی، به عفونت و تومور سینه مبتلا شده است و پزشکان دستور تخلیه سینه وی را داده‌اند. اما با کارشکنی‌های مسئولین زندان این امر تاکنون محقق نشده است. همچنین تجویز داروهای خودسرانه برای این زندانی سیاسی باعث بروز عوارض جسمانی دیگری همچون خون‌ریزی چشمی، کیست تخمدان، سنگ کلیه، ورم روده و زخم معده برای وی شده است.

گفته می‌شود سه پزشک خارج از زندان عدم توان تحمل حبس در زندان را برای خانم نوروز مرادی تایید کرده‌اند، اما مخالفت پزشک معتمد زندان باعث شده از اعزام وی به پزشکی قانونی جهت بررسی دقیق‌تر بیماری جلوگیری شود.

سمانه نوروزمرادی، متولد ۱۳۶۵ و فوق‌لیسانس کارگردانی تئاتر، شهریور ۱۳۹۷ به دلیل فعالیت در کانال تلگرامی «کمپین بازگشت شاهزاده» توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و پس از حدود یک ماه بازجویی، با تودیع وثیقه پانصد میلیون تومانی به‌صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

این فعال مدنی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی «ایمان افشاری» با اتهامات «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق عضویت در کانال‌های معاند همچون کمپین بازگشت شاهزاده»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و رهبر انقلاب» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» محاکمه و به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم طی دادگاه تجدیدنظر به ۳ سال و ۹ ماه حبس کاهش پیدا کرد و از چهارم اردیبهشت ۱۳۹۸ اجرا شد.

همچنین چندی پیش این فعال سیاسی در دوران مرخصی خود ویدئویی جهت قدردانی از مردم منتشر کرد که در آن عبارت «جاوید شاه» را به کار برد. انتشار این ویدئو باعث تشکیل پرونده جدیدی با عنوان اتهامی «تبلیغ علیه نظام» برای این زندانی سیاسی شده است که احتمال تبعید و سه سال حبس را برای وی در پی دارد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.