انتقال سمانه نوروزمرادی، فعال مشروطه‌خواه، به زندان رودسر

روز چهارشنبه ۳۰ مهرماه ۱۳۹۹، سمانه نوروزمرادی، زندانی مشروطه‌خواه، که در حال گذران دوران محکومیت خود در زندان اوین بود، به زندان رودسر منتقل شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سمانه نوروز مرادی را به بهانه ملاقات با وکیلش از بند زنان زندان اوین خارج کرده و بدون اطلاع قبلی به زندان رودسر منتقل کردند.

سمانه نوروز مرادی، شهریور ۱۳۹۷ به دلیل فعالیت در کانال تلگرامی «کمپین بازگشت شاهزاده» توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و پس از حدود یک ماه بازجویی، با تودیع وثیقه پانصد میلیون تومانی به‌صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

این فعال مدنی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی «ایمان افشاری» با اتهامات «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق عضویت در کانال‌های معاند همچون کمپین بازگشت شاهزاده»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و رهبر انقلاب» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» محاکمه و به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم طی دادگاه تجدیدنظر به ۳ سال و ۹ ماه حبس کاهش پیدا کرد و از چهارم اردیبهشت ۱۳۹۸ اجرا شد.

همچنین این فعال سیاسی در پرونده دیگری که در دوران حبس برای وی گشوده شده است، بابت اتهامات «تشویش اذهان عمومی» و «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی» به یک سال و سه ماه حبس دیگر محکوم شد. این حکم به دلیل عنوان «جاوید شاه» در پیام نوروزی وی خطاب به مردم، صادر شده است.

گفتنی است سمانه نوروزمرادی که پیش از بازداشت به بیماری لوپوس مفصلی مبتلا بود، در دوران بازداشت به‌دلیل محرومیت از خدمات درمانی، به سرطان سینه مبتلا شده است و پزشکان دستور تخلیه سینه وی را داده‌اند، اما به‌دلیل ممانعت مسئولین زندان و بازجوی وی، این امر تاکنون محقق نشده است. همچنین تجویز داروهای خودسرانه برای این زندانی سیاسی باعث بروز عوارض جسمانی دیگری همچون دیابت، کیست مویی، خون‌ریزی چشمی، کیست تخمدان، سنگ کلیه، ورم روده و زخم معده برای وی شده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.