برگزاری جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علی یونسی و امیرحسین مرادی، دانشجویان زندانی

روز شنبه ۱۲ تیرماه ۱۴۰۰، ۴۵۰ روز پس از بازداشت علی یونسی و امیرحسین مرادی، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این دو دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف، در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، در جریان رسیدگی به اتهامات علی یونسی و امیرحسین مرادی، پس از تفهیم اتهام، این دو دانشجوی زندانی و وکلای آنها دفاعیات خود را ارائه دادند.

علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر، و امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک دانشگاه صنعتی شریف، در تاریخ ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند.

این دو دانشجوی نخبه دانشگاه صنعتی شریف که در هنگام بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌ بودند، علیرغم صدور کیفرخواست بیش از یک سال در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین نگهداری شده و در طول مدت بازداشت تنها یک بار اجازه ملاقات با وکیل به آنها داده شد.

گفته می‌شود علی یونسی و امیرحسین مرادی طی مدت بازداشت برای انجام اعترافات تلویزیونی علیه خود تحت شدیدترین فشارهای روحی و جسمی قرار گرفته‌اند.

اتهام مطرح شده برای این دانشجویان «افساد فی الارض» و مصداق عنوان اتهامی «همکاری با گروه مجاهدین خلق» عنوان شده است.

گفتنی است علی یونسی برنده مدال طلای دوازدهمین دوره المپیاد نجوم و اخترفیزیک، مدال نقره المپیاد نجوم کشوری سال ۹۵ و مدال طلای المپیاد نجوم سال ۹۶ است. همچنین امیرحسین مرادی مدال نقره المپیاد نجوم کشوری سال ۹۶ را از آن خود کرده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.