اعتصاب غذای رضا مهرگان، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین

رضا مهرگان، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، که روز شنبه ۲۳مرداد ۱۴۰۰، با پایان ایام مرخصی به زندان اوین بازگشته بود، در اعتراض به انتقال به قرنطینه زندان علیرغم داشتن نتیجه منفی تست کرونا، دست به اعتصاب غذا زد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، رضا مهرگان، که مبتلا به بیماری قلبی و فشار خون است، روز شنبه ۱۶مرداد ماه از زندان اوین به مرخصی کوتاه مدت اعزام شده و روز ۲۳مرداد ماه با پایان ایام مرخصی به زندان بازگشت.

رضا مهرگان پیش از این در مرداد ماه سال گذشته دچار سکته مغزی و به‌دنبال آن از کارافتادگی چند روزه سمت چپ بدن شده بود. این زندانی سیاسی که نیاز به دریافت خدمات درمانی در خارج از زندان داشت، به دلیل عدم توانایی در تامین وثیقه قادر به استفاده از مرخصی درمانی نشده بود.

رضا مهرگان فعال سیاسی و یکی از امضاء‌کنندگان «بیانیه گذار از جمهوری اسلامی» است. بیانیه گذار از جمهوری اسلامی که از سوی ۱۴ فعال سیاسی و مدنی امضا شده بود روز ۲۲ خرداد سال ۱۳۹۸ انتشار یافت؛ امضاکنندگان در این بیانیه خواستار استعفای رهبر جمهوری اسلامی و تغییر قانون اساسی ایران شده بودند.

رضا مهرگان پس از انتشار این بیانیه، در تاریخ ۶ شهریور ماه ۱۳۹۸ در منزل شخصی‌اش در یکی از روستاهای شهر رامسر با ضرب و شتم شدید بازداشت شد.

این فعال مدنی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری، از بابت اتهامات «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «تبلیغ علیه نظام» و «اخلال در نظم و آسایش عمومی» به هفت سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق، و دو سال تبعید به روستای جعفرآباد از توابع آرین شهر خراسان جنوبی محکوم شد. این حکم در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ۶ سال حبس کاهش یافت.

رضا مهرگان اولین بار در سال ۱۳۷۵ در شهر کرمان بازداشت و به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» به شش ماه حبس محکوم شد و دوران محکومت خود را در زندان شهاب کرمان سپری کرد.

این فعال سیاسی یک بار دیگر در سال ۱۳۷۸ به دلیل فعالیت در جنبش دانشجویی بازداشت و در دادگاه به ۶ ماه حبس تعزیری و ۱۸ ماه حبس تعلیقی محکوم شد و دوران محکومیت خود را در زندان اوین طی کرد.

گفتنی است رضا مهرگان هم‌اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت ۶ ساله خود در اندرزگاه ۴ سالن ۴ زندان اوین است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *