سخنگوی مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان: دیوار جامعه یارسان بسیار کوتاه است

سیاوش حیاتی، سخنگوی مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان در خصوص هتک حرمت آخرین جم‌خانه یارسان در استان کرمانشاه گفت: «دیوار جامعه یارسان بسیار کوتاه است که هر کسی به خود اجازه می‌دهد از آن عبور کند.»

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سیاوش حیاتی، سخنگوی مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان در یک گفتگو، علت این حادثه و شروع هتک حرمت را این‌گونه بیان داشت: «دیوار جامعه یارسان بسیار کوتاه است که هرکسی به خود اجازه می‌دهد از آن عبور کند. عده‌ای از طرفداران یکی از نامزدهای انتخاباتی با به راه انداختن کارناوالی در شهر منجر به بروز این حادثه و هتک حرمت آخرین جم خانه یارسان در کرمانشاه شدند.»

آقای حیاتی در خصوص اقدامات و پیگیری‌های انجام‌شده توسط مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان بعدازاین حادثه، خاطرنشان کرد: «تجمعی اعتراضی در منطقه گهواره صورت گرفت و مجمع مشورتی نیز برای صدور بیانیه، جلسه‌ای تشکیل داده است. همچنین تقاضای مجوز تجمع دیگری نیز به فرمانداری کرمانشاه ارائه داده‌ایم
ایشان در ادامه گفتگو در مورد نقش نیروهای انتظامی و قضایی گفت: «هدف ما فعلاً اقدام از طریق افکار عمومی است و به مراجع قضایی هم مراجعت نکرده‌ایم. گفته می‌شود که چندنفری را هم در این رابطه دستگیر کرده‌اند که بعید می‌دانیم و اگر هم دستگیر کرده باشند، مجازات آن‌چنانی در انتظارشان نخواهد بود.»

وی در پایان، اهالی یارسان را دعوت به حفظ خونسردی کرده و تأکید کرد: «این قضایا می‌تواند باعث خشونت شود چراکه کینه‌های مذهبی پایدار می‌مانند

شایان‌ذکر است، روز هشتم اسفند، چند صد نفر که خود را “شیعیان پیرو ولایت” می‌خواندند، به تنها جم خانه باقی مانده پیروان آیین یاری در شهرستان اسلام‌آباد (شاه‌آباد) در استان کرمانشاه حمله ور شده و با سنگ و چوب شیشه‌های آنجا را شکسته و به ساختمان و تأسیسات آنجا آسیب‌هایی وارد کردند.

تعدادی از مهاجمین نیز به تمسخر برخی نشانه‌های پیروان این آیین مانند سبیل آنان پرداخته بودند.

اهل حق یا یارسان، آیینی است با مناسک عرفانی که جمعیت آنان در ایران حدود دو میلیون تن برآورد می‌شود و بیشتر در مناطق غرب و شمال غرب ایران سکونت دارند.

جم‌خانه نیایشگاه و محل گردهمایی مردم یارسان (اهل حق) است. آئین و نذرونیازهای مردم به همراه مراسم فاتحه‌خوانی برای در گذشتگان در این مکان تشکیل می‌شود. مراسم عبادی پیروان یاران آیین جم نامیده می‌شود.

Post source : فعالان حقوق بشر

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *