سقوط کارگران از «زیر خط فقر» به «خط فلاکت»

نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به اینکه “بررسی شیوه های تعیین دستمزد ۹۵” دستور جلسه امروز شورای عالی کار است گفت:کارگران ما روی خط فلاکت زندگی می کنند نه زیر خط فقر. در شورای عالی کار همواره رأی کارفرمای بزرگ غالب بوده است.
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به اینکه “بررسی شیوه های تعیین دستمزد ۹۵” دستور جلسه امروز شورای عالی کار است گفت:کارگران ما روی خط فلاکت زندگی می کنند نه زیر خط فقر.در شورای عالی کار همواره رأی کارفرمای بزرگ غالب بوده است.

احمدرضا معینی از برگزاری جلسه شورای عالی کار با حضور علی ربیعی، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در بعد از ظهر امروز خبر داد و گفت: بررسی شیوه های تعیین دستمزد ۹۵ و افزایش مزد دستور جلسه این هفته شورا است.

وی ادامه داد: این جلسه با حضور شرکای اجتماعی( نمایندگان دولت، کارفرمایان و کارگران ) در ساختمان وزارت کار برگزار می‌شود.  طبق ماده ۴۱قانون کار، تعیین دستمزد باید مطابق با تورم روز و تأمین کننده سبد هزینه زندگی کارگران باشد، اما تا کنون هیچ گاه به سبد معیشت خانوار کارگری توجه نشده است.

معینی با انتقاد از اینکه دولت برای اندک حقوق کارگران نیز مالیات در نظر گرفته است، اظهار داشت: در حالی که بیان می‌کنند حقوق زیر یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان زیر خط فقر است، کارگران حقوقشان بین ۷۱۲هزار تومان تا ۹۰۰ هزار تومان است که از این میزان حقوق هم باز مالیات کم می‌کنند. کارگران ما روی خط فلاکت زندگی می‌کنند نه زیر خط فقر.

نماینده کارگران در شورای عالی کار افزود: از بین ۹نفری که در شورای عالی کار حضور دارند . تنها ۳ نفر نماینده کارگر هستند و بقیه نماینده کارفرما هستند. از آنجایی که دولت کارفرمای بزرگ است هر ساله رأی غالب را داشته و باعث پایین ماندن دستمزد کارگران شده است.

وی با تأکید بر اینکه حقوق کم کارگران باعث کاهش بهره‌وری نیروی کار می‌شود گفت: در حال حاضر نیروهای کار بهره وری لازم را برای کارفرمایان ندارند، چون فقط جسم آنها در محل کارشان است و فکر و روحشان در پی شغل دوم برای تأمین معیشت خانواده شان است. نزدیک به ۴۰ درصد بیکاران ترجیح می‌دهند بیکار باشند اما با حقوق های اندک کار نکنند. کارگروه ویژه ای برای تعیین دستمزدها تشکیل شد تا سبد هزینه معیشت خانوارهای کارگری را بیشتر بررسی کند.در این راستا بررسی‌های زیادی  انجام شد اما به نتیجه مطلوبی نرسید.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *