۱۰ درصد کودکان تحت سرپرستی بهزیستی شناسنامه ندارند

حبیب الله مسعودی فرید، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی ایران می‌گوید ۱۰ درصد کودکانی که تحت پوشش این سازمان هستند شناسنامه ندارند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از زمانه، مسعودی فرید شنبه هفتم فروردین گفت که کمیسیون‌های دولت بحث صدور شناسنامه و اعطای تابعیت ایرانی به کودکانی را که دارای مادر ایرانی و پدر تبعه دیگر کشورها هستند، «پیگیری می‌کند».

بر اساس قوانین ایران، تابعیت از مادر به فرزند منتقل نمی‌شود و زنان ایرانی که با مردان تبعه کشورهای دیگر ازدواج کنند و صاحب فرزند شوند، ایرانی محسوب نمی‌شوند.

مسعودی فرید درباره این کودکان و وضعیت اشتغال به تحصیل آنها گفت: «اعتقاد ما این است که ضرورت دارد به این کودکان تابعیت ایرانی اعطا شود، هر چند که در مجلس فعلی این موضوع با موفقیت روبه رو نشد، اما این موضوع را به طور حتم در مجلس بعدی پیگیری خواهیم کرد».

مجلس نهم شورای اسلامی ایران در مهرماه ۹۴ به کلیات طرح اعطای تابعیت به فرزندانی که مادر ایرانی و پدر خارجی دارند رأی منفی داد.

مدیرکل دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی گفت که کودکانی که پس از سه سالگی وارد فاز فرزندخواندگی نشوند و اگر خانواده آن‌ها شناسایی نشده یا والدینشان مجهول باشند؛ برای آنان «با اسامی فرضی» شناسنامه اخذ خواهد شد.

آمار رسمی نشان می‌دهد در کل ایران ۳۲ هزار زن ایرانی با مردان تبعه افغانستان ازدواج کرده‌اند و به فرزندان حاصل از این ازدواج‌ها شناسنامه و تابعیت ایرانی داده نمی‌شود.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *