تابستان امسال «۴۵۰ شهر ایران» مشکل جدی آب خواهند داشت

یک مقام وزارت نیروی ایران پیش‌بینی کرده است در تابستان جاری در ۴۵۰ شهر ایران برای تأمین آب، مشکل جدی یا به گفته او “تنش آبی” وجود داشته باشد.‌

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از بی بی سی، ستار محمودی، قائم‌مقام وزیر نیرو می‌گوید شهرهای بندرعباس، بوشهر، شیراز، کرمان، مشهد و همدان در سال جاری بیش از سایر شهرها برای تأمین آب مشکل خواهند داشت. به گفته این مقام وزارت نیروی ایران، سال گذشته همین موقع، آب ذخیره‌شده در سدهای کشور حدود ۲۰ میلیارد مترمکعب بوده که امسال این میزان به ۲۴ میلیارد مترمکعب رسیده است. پیش وزارت نیروی ایران این است که امسال در صورت کنترل مصرف آب به جیره‌بندی نیازی نباشد. قائم مقام وزارت نیرو گفته سال گذشته ۵۴۷ شهر دچار مشکل جدی کم‌آبی بودند که امسال از شمار این شهرها کاسته شده است.

انتقال آب خلیج‌فارس به یزد و کرمان

وزیر نیروی ایران دیروز اعلام کرده بود این وزارتخانه مشغول بررسی طرح انتقال آب قابل شرب از حاشیه خلیج‌فارس و دریای عمان به ۱۷ استان فلات مرکزی ایران است.

حمید چیت‌چیان گفته بود در حال حاضر ۵۰ تأسیسات آب‌شیرین‌کن در طول سواحل جنوبی خلیج‌فارس احداث‌شده است.

طرح انتقال آب‌شور از خلیج‌فارس به فلات مرکزی ایران منتقدان جدی دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزیر نیرو، نخستین طرح انتقال آب از خلیج‌فارس در استان کرمان آغازشده و اجرای آن به بخش خصوصی سپرده‌شده است.

همچنین در استان یزد هم طرح مشابهی آغازشده که برای آن دولت ۴۰۰ میلیون دلار به بخش خصوصی تسهیلات داده تا ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب را به استان یزد منتقل کند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.