تصمیم جدید قضایی برای پرونده سیامک و باقر نمازی

بر اساس تصمیم تازه بازپرس پرونده «سیامک نمازی» و «محمدباقر نمازی»، پرونده این دو شهروند ایرانی – امریکایی قابل دسترسی برای وکیل آن ها نیست.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایران وایر، این خبر را «محمود علیزاده طباطبایی» که از سوی خانواده نمازی به عنوان وکیل انتخاب شده است، اعلام کرد.

حدود شش ماه از بازداشت سیامک و یک ماه از بازداشت پدر او می‌گذرد اما هم چنان وضعیت آن ها در ابهام است؛ از دسترسی به وکیل محروم هستند، همچنان تحت بازجویی قرار دارند و هنوز اتهام مشخصی برای آن‌ها ذکر نشده است.

۲۸ اسفند ماه سال گذشته وزیر امور خارجه امریکا در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد نگران گزارش‌هایی است که از بازداشت این دو منتشر می‌شود. «جان کری» خواستار آزادی فوری آن‌ها شد و گفت: «ما هیچ اطلاعی از اتهامات سیامک نمازی و باقر نمازی نداریم و معتقد هستیم که بازداشت آن ها ناعادلانه است.»
این درخواست تاکنون از سوی مقام های ایرانی بی پاسخ مانده است.

محمود علیزاده طباطبایی درباره تصمیم جدید بازپرس پرونده نمازی ها می گوید: «این تصمیم طبق “قانون جدید آیین دادرسی کیفری” که مصوب سال ۹۲ است، گرفته شده است.»

در تبصره یک ماده ۱۹۱ این قانون آمده است: «چنان چه بازپرس، مطالعه یا دسترسی به تمام یا برخی از اوراق، اسناد یا مدارک پرونده را با ضرورت کشف حقیقت منافی بداند، یا موضوع از جرایم علیه امنیت داخلی یا خارجی کشور باشد با ذکر دلیل قرار عدم دسترسی به آن ها را صادر می‌کند. این قرار، حضوری به متهم یا وکیل وی ابلاغ می‌شود.»

علیزاده طباطبایی پس از مطلع شدن از تصمیم قاضی، منتظر برگزاری دادگاه است: «ما باید صبر کنیم و وقتی پرونده به دادگاه برود، اعلام وکالت کرده و پرونده را مطالعه کنیم. اما تا پرونده به دادگاه نرفته، کاری نمی‌توانیم انجام دهیم.»

 او هنوز نتوانسته است وکالتش را روی پرونده نمازی‌ها بگذارد. در واقع، به استناد تبصره ماده ۴۸ قانون جدید آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۹۲، به او اجازه اعلام و کالت داده نشده است. این ماده می‌گوید: «در مرحله تحقیق در جرایم امنیتی، فقط وکلایی حق وکالت دارند که به تایید رییس قوه قضاییه رسیده باشند.»

به گفته علیزاده، رییس قوه قضاییه هنوز لیست وکلای مورد تایید را به دادگاه‌ها نداده است: «هنوز لیست مورد تایید رییس قوه قضاییه موجود نیست. متهمان امنیتی از این حقی که در ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی جدید برایشان پیش بینی شده که از لحظه بازداشت می توانند با وکیل خود تماس داشته باشند، محروم هستند.»

او درخواست کرده مقام های قضایی با «صادق لاریجانی»، رییس قوه قضاییه مکاتبه کنند و در صورت تایید، اجازه دهند که وکالتش روی پرونده نمازی‌ها پذیرفته شود: «آن ها مکاتبه نکردند که وکالتم را بپذیرند. الان با توجه به تصمیم بازپرس پرونده برای قرار عدم دسترسی، حتی اگر وکالتم پذیرفته شود، باز هم امکان دسترسی به پرونده را نخواهم داشت.»

سیامک نمازی، فعال اقتصادی و مدیر بخش برنامه‌ریزی‌های استراتژیک کمپانی نفتی «کرسنت است». او مهرماه سال گذشته در تهران بازداشت شد. باقر نمازی، پدر ۸۰ ساله او نیز بهمن ماه سال ۹۴ وقتی برای ملاقات با پسرش به ایران آمد، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

«افی نمازی»، مادر سیامک در پست فیس بوکی‌ خود پس از بازداشت همسرش نوشت که او از بیماری‌ قلبی رنج می‌برد و نیاز به رسیدگی و دارو دارد.

باقر نمازی نماینده سابق «صندون کودکان سازمان ملل متحد» (یونیسف) در چند کشور آفریقایی بوده است. او در زمان وقوع انقلاب اسلامی، استاندار خوزستان بود. با این که هنوز هیچ نهاد رسمی درباره بازداشت و اتهام این پدر و پسر اظهار نظر نکرده است، خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در یک گزارش، عضویت و ارتباط گسترده با نهادهای وابسته به سازمان ملل، ارتباط با «گری سیک»، «عضویت در پروژه گلف۲۰۰۰»، «ارتباط نزدیک با «آلن ایر» سخن گوی وزارت خارجه امریکا و نیز با «جان سولیوان» مدیر موسسه مرکز «CIPE»، ارتباط با «بنیاد فورد» و هم‌چنین موسسه «نایاک» (لابی ایرانیان مقیم امریکا) را به عنوان اتهامات سیامک نمازی ذکر کرد و نوشت بازداشت باقر نمازی ارتباطی به پرونده پسرش ندارد و مساله فراتر است.
روزنامه تندرو «وطن امروز» هم از باقر نمازی به عنوان «شاه ماهی» شبکه انگلیس یاد کرده است.

علیزاده طباطبایی درباره این اتهام ها می‌گوید: «واقعا از اتهامات بی اطلاع هستم اما سیامک در دیداری که با مادرش داشته، از متهم شدن به “همکاری با دولت متخاصم” صحبت کرده است.»

او تاکید می‌کند موکلش اصل این اتهام را قبول ندارد و می‌گوید: «بر اساس استعلامی که از شورای عالی امنیت ملی شده، ما دولت امریکا را دولت متخاصم نمی‌دانیم. دولت متخاصم تعریف مشخصی دارد و قانون هم تشخیص را بر عهده شورای عالی امنیت ملی گذاشته است.»

به گفته علیزاده، سیامک و باقر نمازی هر دو هنوز در بند «دو الف»  زندان «اوین» نگه‏داری می‌شوند: «پدر و پسر در دو سلول جداگانه نگه‏داری می‌شوند. آن ها در انفرادی نیستند اما معمولا با کسی ارتباط ندارند چون سلول‌ها دو نفره اند و معمولا با یک نفر دیگر هستند.»

افی نمازی قبل از تعطیلات عید توانسته است با آن‌ها ملاقات کند اما بعد از آن برای دیدار با دیگر فرزندانش از ایران خارج شده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.