سازمان مدافع حقوق بشر: وایل در ایران از آزادی زندانیان سیاسی صحبت کند

جامعه دفاع از حقوق خلق‌های تهدیدشده از رئیس دولت ایالتی نیدرزاکسن آلمان خواست، در دیدار با مقامات ایرانی خواستار آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی شود. اشتفان وایل به همراه یک هیات اقتصادی در تهران به سر می‌برد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از دویچه وله فارسی، کمال سیدو، کارشناس امور خاور نزدیک و خاورمیانه “جامعه دفاع از خلق‌های تهدید شده” در یک نشست مطبوعاتی گفت، گشایش بازار ایران برای سرمایه‌گذاران و شرکت‌های غربی باید با گشایش فضای سیاسی در این کشور همراه باشد. به همین دلیل او از رئیس دولت ایالتی نیدرزاکسن آلمان خواست، در ملاقات‌های رسمی خود با مقامات جمهوری اسلامی به نمونه‌های مشخصی از نقض حقوق بشر اشاره کند و خواستار آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی شود.

اشتفان وایل، رئیس دولت ایالتی نیدرزاکسن آلمان، از روز جمعه (۱۵ آوریل / ۲۷ فروردین) برای انجام دیداری چهار روزه در رأس هیأتی اقتصادی به ایران سفر کرده است.

سیدو در این راستا به ۷ رهبر جامعه بهایی و محمد صدیق کبودوند اشاره کرد.

او گفت، رهبران جامعه بهایی تنها به دلیل اعتقادات دینی خود از سال ۲۰۰۸ تاکنون در زندان به‌سر می‌برند.
مهوش ثابت، فریبا کمال‌آبادی، جمال‌الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی‌، بهروز توکلی و وحید تیزفهم مسئول رسیدگی به امور دینی پیروان آیین بهایی در ایران بودند، اما دستگاه قضایی ایران آنها را به “جاسوسی”، “افساد فی‌‌الارض” و “اقدام علیه امنیت ملی” متهم کرده است.

محمد صدیق کبودوند که مدیر مسئول هفته‌نامه “پیام مردم کردستان” و بنیانگذار سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان بود، در سال ۲۰۰۷ دستگیر و به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” به ۱۰ سال و نیم زندان محکوم شد.

پیش از اشتفان وایل شماری از سیاستمداران بلندپایه آلمان، از جمله فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه و زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد و معاون اول صدراعظم این کشور به ایران سفر کردند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *