ادامه بازداشت محمد علی طاهری علی رغم پرداخت مبلغ جریمه

محمدعلی طاهری، مؤسس «عرفان حلقه»، علی رغم پرداخت کل مبلغ جریمه نقدی همچنان در زندان اوین محبوس می باشد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، محمودعلیزاده طباطبایی، وکیل مدافع محمدعلی طاهری اعلام کرد؛ کل مبلغ جریمه نقدی محمدعلی طاهری، در روز یکم اردیبهشت، به حساب دادگستری تهران پرداخت شده است. او با توجه به این موضوع ادامه بازداشت محمدعلی طاهری را غیرقانونی، غیر شرعی و غیر منصفانه دانست.

طباطبایی در صفحه شخصی خود نوشت: «روز دوشنبه ملاقاتی با آقای محمد علی طاهری داشتم ضمن تاکید بر اینکه کلیه فعالیتهای ایشان قانونی بوده و موسسه با همکاری دو نفر از سرداران انتظامی امنیتی وقت (سردار علیپور و سردار جورکش) فعالیت می کرده اعلام کردند کلیه کسانی که از کلاسهای موسسه استفاده می کردند دارای هویت مشخص با شناسنامه و عکس بوده و هیچ یک شکایتی نداشته و ادعا ننموده اند در کلاسها گمراه شده اند و کلاسهای خارج از موسسه و دعاوی پیرامون آن ارتباطی با بنده ندارد. ضمن اینکه هم اکنون کلیه فعالیتها تعطیل شده و قصد از سرگیری زندگی عادی خود را دارم.
ایشان اعلام نمودند از طرف اجرای احکام به ایشان اعلام شده جهت جلوگیری از ضبط اموال ، جریمه پرداخت شود ولی تا زمانی که وکلا اعلام نکرده اند ما به پولی نیاز نداریم و موکدا درخواست داشتند هرکس پولی جمع کرده نزد خودش باشد تا در صورت عدم نیاز بتوان آن را برگرداند.
همچنین اعلام نمودند افکار و اعتقادات ایشان همان مواردی است که در کتب رسمی که با مجوز وزارت ارشاد چاپ شده بیان گردیده و آنچه خارج از نوشته های مذکور به ایشان نسبت می دهند درست نیست و بایستی به ایشان فرصت دفاع در مقابل ادعاهایی که در رسانه ها علیه ایشان مطرح شده داده شود.
در خاتمه توصیه کردند حل و فصل مسئله ی عرفان کیهانی تنها از ایشان برمی آید و آمادگی حل و فصل موضوع را دارند.»

 محمود علیزاده طباطبایی پیش تر در خصوص آخرین وضعیت پرونده موکلش در مصاحبه با خبرگزاری های داخلی اظهار داشت: “روز ۱۸ فروردین قرار بازداشت محمد علی طاهری تمام شد اما بازپرس پرونده عنوان کرد که تصمیم دارد حکم قرار بازداشت جدید صادر کند. بنده به طاهری توصیه کردم که اگر حکم به وی ابلاغ شد فورا به آن اعتراض کند اما با مراجعه به دادگاه انقلاب هنوز پرونده به دادگاه ارسال نشده است و در حال حاضر منتظر ابلاغ حکم هستیم”.

محمدعلی طاهری، مؤسس «عرفان حلقه»، ۶۰ ساله و متولد کرمانشاه است. او در سال ۱۳۸۰ موسسه‌ای به نام «عرفان حلقه» با تمرکز فرا درمانی و طب مکمل در تهران تأسیس کرد. آقای طاهری چندین کتاب نوشته که از سوی وزارت ارشاد مجوز گرفته‌اند و همچنین چند دوره کلاس در دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص طب مکمل داشته است. دانشگاه طب سنتی ارمنستان در اردیبهشت سال ۱۳۹۰، به محمدعلی طاهری دکترای افتخاری اعطا کرد.

او در سال ۱۳۸۹ برای اولین بار به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از سوی نیروهای وزارت اطلاعات دستگیر و برای ۶۷ روز در زندان اوین تحت بازجویی قرار گرفت. او پس‌ازآن با قرار وثیقه آزاد شد اما مجدداً در تاریخ ۱۴ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۰ بازداشت شد و به اتهام توهین به مقدسات، اتهام فعل حرام و رابطه نامشروع به دلیل «تماس با مچ دست‌زن نامحرم در زمان عمل فرا درمانی» و به اتهام دخالت در امر پزشکی، تحصیل مال نامشروع و توزیع آثار سمعی– بصری و استفاده غیرمجاز عناوین علمی پزشکی جمعاً به ۵ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و ۹۰۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

اما آقای طاهری در تابستان ۱۳۹۳ مجدداً برای اتهام مفسد فی‌الارض که قبلاً در پرونده‌اش بررسی‌شده بود، بازجویی شد. دادگاه او در اسفندماه ۱۳۹۳ برگزار شد و در‌‌نهایت در خردادماه ۱۳۹۴ به اتهام فساد فی‌الارض از طریق منحرف کردن افراد به اعدام محکوم شد. با اعتراض وکلای آقای طاهری، پرونده او برای بررسی مجدد به دیوان عالی کشور فرستاده شد.

خواهر محمدعلی طاهری، مؤسس «عرفان حلقه» اظهار کرده بود حکم اعدام او از سوی شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور لغو شده و پرونده برای رسیدگی مجدد به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب فرستاده‌شده است

وی ادامه داد: آقای سعید خلیلی، وکیل برادرم که به دیوان مراجعه کرده بودند و حکم لغو حکم اعدام او را شخصاً دیده است.

Related posts

1 Comment

  1. Pingback: خبرنگار عرفان حلقه

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.