لغو سفر قائم مقام مرکل به تهران بعد از انتقاد او از نقض حقوق بشر در ایران

زیگمار گابریل، قائم مقام صدراعظم و وزیر اقتصاد آلمان که قرار بود روز دوشنبه ٢ مه/١٣ اردیبهشت به تهران برود، در بعد ازظهر یکشنبه این سفر را لغو کرد. به نوشتۀ منابع آلمانی، وی به علی طیب‌نیا، همتای ایرانی خود خبر داده که به دلیل بیماری قادر به سفر نیست.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از رادیو فرانسه، سفر زیگمار گابریل ظاهراً به زمان دیگری موکول شده است. با اینحال، برخی منابع لغو این سفر را نتیجۀ اختلاف نظری می‌دانند که در مورد حقوق بشر و مسئلۀ موجودیت اسرائیل میان معاون صدراعظم آلمان و جمهوری اسلامی وجود دارد.

زیگمار گابریل در سفر شش ماه پیش خود در تهران گفته بود که مناسبات ایران و آلمان تنها زمانی کاملا دوستانه خواهد شد که ایران حق حاکمیت اسرائیل را به رسمیت بشناسد.

به گزارش جواد طالعی از آلمان، زیگمار گابریل قائم مقام صدر اعظم آلمان این بار نیز در آستانه سفر به ایران همین شرط را مورد تاکید قرار داد و افزود که ایران باید علاوه بر حق حاکمیت اسرائیل، طرح تشکیل کشور مستقل فلسطینی را نیز بپذیرد تا مناسبات این کشور با آلمان به حالت کاملا دوستانه و عادی بازگردد.

وزیر اقتصاد آلمان ضمن تاکید بر این نکته که شرکت های آلمانی خواستار گسترش مناسبات اقتصادی خود با ایران هستند، از آن ها خواست که هنگام سرمایه گذاری و یا تاسیس نمایندگی های خود در ایران، وضعیت حقوق بشر در این کشور را با دقت بررسی کنند. به عنوان نمونه ایران نباید در توسعه زیرساخت های اقتصادی خود زندانیان را به کار اجباری وادارد و هنگام ایجاد سدها نباید باعث کوچ اجباری مردم شود.

وی وضعیت حقوق بشر در ایران را بسیار مشکل ارزیابی کرد، اما در عین حال تاکید ورزید که این موضوع نباید سبب انجماد مناسبات ایران با غرب شود. وزیر اقتصاد آلمان گفت:”نسل جوان ایران خواهان مناسبات باز و گسترده با غرب است و کسی که چشم انداز شغلی خوبی داشته باشد، به احتمال قوی به لحاظ مذهبی و سیاسی بنیادگرا و رادیکال نمی شود.”

معاون اول صدراعظم آلمان و وزیر اقتصاد این کشور علاوه بر این تصریح کرد که هم آلمان و هم اتحادیه اروپا خواستار آن هستند که ایران در ایجاد ثبات در خاورمیانه نقشی جدی ایفا کند.

انتقاد معاون صدراعظم آلمان از وضعیت حقوق بشر در ایران در واقع واکنشی است به انتقادهای شدیدی که از تکرار سفر وی به تهران شده است.

احزاب اپوزیسیون و نهادهای مدافع حقوق بشر دولت آلمان را به خاطر نزدیکی شتابزده با جمهوری اسلامی مورد انتقاد قرار داده اند. آن ها می گویند به لحاظ تضمین حقوق دموکراتیک مردم ایران و وضعیت حقوق بشر چیزی در ایران تغییر نکرده است که سبب شود دولت آلمان چنین شتابزده به سوی بهبود مناسبات بازرگانی خود با ایران گام بردارد.

قرار بود که زیگمار گابریل روز دوشنبه دوم ماه مه برای شرکت در نشست کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و آلمان به تهران برود. این نشست، به رغم غیبت وزیر، با شرکت مدیران ده ها شرکت و نهاد اقتصادی دو کشور روزهای دوشنبه تا چهارشنبه (٢ تا ۴ مه) در تهران برگزار می شود.

کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و آلمان ١۵ سال پیش برای آخرین بار نشست خود را تشکیل داد و پس از آن به دلیل اختلافات دو کشور و مناقشه اتمی فعالیت های خود را تعطیل کرد.

مقامات اقتصادی آلمان پیش‌بینی کرده‌اند که حجم داد وستدهای بازرگانی آلمان و ایران در کوتاه مدت دو برابر و در میان مدت دست کم چهار برابر میزان فعلی شود.
در سال گذشته این رقم نزدیک به ٢ میلیارد و ٢٠٠ میلیون یورو برآورد شد. پیش از تحریم های اقتصادی، آلمان بیش از ۴ میلیارد یورد کالا و خدمات به ایران صادر می کرد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.