گزارشی از وضعیت محمد امین عبدالهی در یازدهمین سال حبس

محمدامین عبدالهی، زندانی سیاسی، هم‌اکنون یازدهمین سال از دوران محکومیت خود را در زندان بیرجند، محروم از حق مرخصی و ملاقات با خانواده، سپری می‌کند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، محمدامین عبدالهی، زندانی سیاسی کرد اهل بوکان که از سال ۸۴ در حبس به سر می‌برد، در سال ۹۴ به زندان تبعید گشته و به دلیل بعد مسافت زیاد مکان زندان از محل زندگی، از امکان ملاقات با خانواده خود محروم می‌باشد. این در حالی است که علیرغم تأمین وثیقه از سوی خانواده، با مرخصی و آزادی مشروط این زندانی سیاسی نیز مخالفت می‌شود.

محمدامین عبدالهی اهل بوکان، در پاییز سال ۱۳۸۴ بازداشت و پس از ۱۵ ماه بلاتکلیفی در دادگاه انقلاب مهاباد به اتهام «محاربه از طریق همکاری مؤثر و مسلحانه با احزاب کرد» و «تبلیغ علیه نظام»، محاکمه و درمجموع به ۱۸ سال زندان و تبعید به زندان طبس محکوم شد. وی پس از گذراندن مدتی در زندان‌های ارومیه و مهاباد به زندان طبس انتقال یافت. این زندانی سیاسی، در اوایل مهرماه سال ۱۳۹۴، در اعتراض به مخالفت با حق مرخصی‌اش، دست به اعتصاب غذا زد و در پی آن از زندان طبس به بیرجند منتقل شد.

محمدامین عبدالهی به مدت بیش از دو ماه در سلول‌های انفرادی و عمومی قرنطینهٔ زندان بیرجند در شرایط اسفناک نگهداری شده و سپس به بند عمومی ۱۰۷ منتقل شد. این زندانی سیاسی بدون در نظر گرفتن اصل تفکیک جرائم همراه با زندانیان جرائم عادی و نبود امکانات کافی در زندان بیرجند به سر می‌برد.

لازم به ذکر است که در بهمن ماه سال ۱۳۸۹ اداره اطلاعات شهر ارومیه با گشایش پرونده ایی جدید محمدامین عبدالهی را به ارتباط با رسانه‌های خارجی متهم کرد و از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب شهر ارومیه برای این زندانی سیاسی، حکم شش ماه حبس صادر شد.

خانوادهٔ آقای عبداللهی در مصاحبه ایی ضمن اشاره به مخالفت مسئولین قضایی با مرخصی وی، اعلام داشتند: «محمدامین قریب ۱۱ سال است در زندان به سر می‌برد. و به دلیل دوری مکان زندان از محل سکونت خانواده، مدت زیادی است که نتوانسته فرزندش را ببیند. یک بار هم که به مرخصی رفته بود. پسرش او را نشناخته بود.»

گفتنی است که محمد عبدالهی، برادر این زندانی سیاسی که با اتهام «محاربه» به اعدام محکوم‌شده است هم‌اکنون در زندان مرکزی ارومیه نگهداری می‌شود.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.