ابراز نگرانی عفو بین الملل در خصوص وضعیت عبدالفتاح سلطانی در زندان اوین

سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانبه ایی، ضمن اشاره به بازگشت عبدالفتاح سلطانی به زندان اوین، از شرایط این فعال حقوق بشر در زندان و محرومت  از حق درمان ابراز نگرانی کرد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سازمان عفو بین الملل در بیانیه ایی که روز جمعه ۲۸ خردادماه انتشار یافته است، اعلام کرد؛ عبدالفتاح سلطانی، وکیل برجسته و فعال حقوق بشر که دلیل فعالیت های حقوق بشری به ۱۳ سال زندان محکوم شده است، درتاریخ ۱۸ خردادماه در پی عدم تمدید مرخصی به زندان بازگشته است. این درحالی است که شرایط زندان برای این مدافع حقوق بشر مناسب نبوده و وی علیرغم ابتلا به بیماری قلبی، از هرگونه امکانات پزشکی در زندان محروم می باشد

عفو بین ملل همچنین می افزاید؛ دادستانی تهران بار ها درخواست مرخصی عبدالفتاح سلطانی را رد کرده است، درحالی که پزشکان وی تأکید کرده اند که او می بایست تحت درمان مداوم و ویژه در خارج از زندان باشد.

گفتنی است که عبدالفتاح سلطانی که در ۲۸ اردیبهشت‌ماه به فوت مادرش به مرخصی آمده بود، در پی مخالفت مسئولین قضایی با تمدید بیشتر مرخصی به زندان بازگشت.

عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر که از شهریورماه ۱۳۹۰ در زندان به سر می‌برد، پیش‌ازاین نیز در سال ۱۳۹۲ و در پی تشدید بیماری برای مدت ۴۱ روز در بیمارستان بستری شد که مقام‌های مسئول باوجود ناتمام ماندن دوره درمان، او را به زندان بازگرداندند.

عبدالفتاح سلطانی در ۲۶ خرداد ۱۳۸۸ در پی اعتراضات به نتایج انتخابات بازداشت و در بند ۲۰۹ زندان اوین به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و جاسوسی  مورد بازجویی قرار گرفت. وی پس از هفت ماه بازجویی در زندان اوین با قرار وثیقه از زندان آزاد گردید.

این وکیل دادگستری مجددا در تاریخ ۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۰ دستگیر شد و در اسفند ماه ۱۳۹۰ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی پیر عباس به ۱۸ سال حبس در تبعید به شهر برازجان و ۲۰ سال محرومیت از وکالت محکوم شد که در مرحله تجدید نظرحکم حبس به ١٣ سال کاهش یافت.

با اعمال قانون تجمیع جرائم و اعمال ماده ۱۳۴ حکم سیزده سال حبس تعزیری عبدالفتاح سلطانی به ده سال کاهش یافت. همچنین محرومیت وی از وکالت نیز به دو سال کاهش یافته است.

 

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.