بازداشت مهدی خسروی، پناهنده سیاسی / احتمال دیپورت به ایران

روز ۱۶ مردادماه سال جاری، پلیس کشور ایتالیا، مهدی خسروی، فعال حقوق بشر و پناهنده سیاسی مقیم در کشور انگلستان را پس از ورود به کشور ایتالیا بازداشت کرده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، پلیس کشور ایتالیا با نقض قوانین کنوانسیون ژنو مهدی خسروی(یاشار پارسا)، پناهنده سیاسی مقیم کشور انگلیس که دارای پناهندگی مباشد را پس از ورود به این کشور بازداشت و درصدد تحویل این پناهنده سیاسی به دولت ایران می‌باشد.

در همین حال شورای ملی ایران با صدور بیانیه‌ای به دولت ایتالیا عواقب احتمالی این دیپورت را گوشزد کرده است.

متن این بیانیه که نسخه‌ای از آن در اختیار تارنگار حقوق بشر در ایران قرارگرفته است به شرح زیر می‌باشد.

نخست وزیر جمهوری ایتالیا

موضوع: رسیدگی فوری به پرونده پناهندگی یاشار پارسا کنشگر حقوق بشر

عالیجناب،

توجه شما را به موردی فوری و اضطراری برای رسیدگی به پرونده آقای مهدی خسروی (یاشار پارسا)، پناهنده کشور بریتانیا که به تاریخ ششم ماه آگوست از انگلستان وارد ایتالیا شده و توسط پلیس بازدداشت شده است، جلب می کنم. وی به این ادعا که نامش در لیست پلیس بین الملل که جمهوری اسلامی از آنها شکایت کرده است می باشد، توسط نیروهای امنیتی ایتالیا دستگیر شده است.

ما از شما می خواهیم تا دراین مورد اقدام سریع از جانب شما انجام شود. مهدی خسروی (یاشار پارسا) در سال ۲۰۰۹ به کشور انگلستان پناهنده شده است. ایشان فعال و کنشگر حقوق بشر و دمکراسی برای ایران است و افزون براین، ایشان مسئول دبیراجرایی شورای ملی ایران است.

هرگونه اقدامی برای بازگرداندن وی به دولت جمهوری اسلامی، خطر شکنجه و اعدام را برای وی به همراه خواهد داشت. چنین مورد مهم حقوق بشری نیازمند دخالت شماست تا ایشان بتوانند به انگلستان باز گردند.

توجه و اقدام شما در این زمینه بسیار ارزشمند و مهم می باشد.

با احترام

رضا پهلوی

ریاست شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد

 

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *