اعدام محمد عبدالهی و پنج تن دیگر در زندان ارومیه ( به روز رسانی شده)

سحرگاه امروز ۱۹ مردادماه، حکم اعدام محمد عبداللهی و چهار زندانی دیگر در زندان ارومیه به اجرا در آمد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، کامران پورفت، توحید پورمهدی، امیر عزیز، جبرئیل کنعانی، چهار زندانی با اتهام مرتبط با مواد مخدر، ساعاتی پیش به طناب دار آویخته شدند. همچنین بنا به اطلاعی که به دست خبرنگار تارنگار حقوق بشر در ایران رسیده است حکم اعدام محمد عبداللهی، زندانی سیاسی، نیز به اجرا در آمده و مسئولین زندان به خانواده وی اعلام داشته اند که طی ساعات آتی مجدد به زندان مراجعه کنند.

این درحالی است که پیش تر مسئولین زندان به این زندانی سیاسی اعلام کرده بودند که حکم اعاده دادرسی وی در دیوان عالی کشور مورد تأیید قرار گرفته و احتمال اجرای حکم وی وجود ندارد.

محمد عبدالهی در ۴ فروردین ماه سال ۸۹ در منطقه مسکونی «باغ شایگان» بازداشت شد. وی در هنگام بازداشت مورد تیراندازی مستقیم نیروهای حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران قرارگرفته و در پی اصابت گلوله به یکی از بیمارستان‌های نظامی سپاه در ارومیه منتقل و بعد از چند ساعت بستری شدن به بازداشتگاه حفاظت اطلاعات سپاه در شهر ارومیه منتقل شد.

محمد عبدالهی در مدت بازجویی در بازداشتگاه امنیتی ارومیه، علیرغم وضعیت نامساعد جسمانی ناشی از اصابت گلوله، بار‌ها از سوی بازجویان سپاه برای گرفتن اعترافات اجباری مورد ضرب شتم شدید با کابل و باتوم قرارگرفته، به‌طوری که دست و پای وی دچار شکستگی شدند.

بعد از ۹۱ روز نیروهای سپاه از بازداشتگاه حفاظت اطلاعات سپاه به زندان مهاباد منتقل و بعد از ۱۱ بار محاکمه و تفهیم اتهام عضویت در یکی از احزاب کُرد، در دادگاه شعبه یک دادگاه انقلاب مهاباد به ریاست قاضی جوادی‌کیا، به اعدام محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر و پس‌ازآن از سوی دیوان عالی کشور تأیید گردید.

لازم به ذکر است که این زندانی سیاسی در مراحل بازپرسی از حق داشتن وکیل محروم بوده است.

Related posts

1 Comment

  1. Pingback: انتقال محمدامین عبدالهی به انفرادی در پی درخواست مرخصی – اتاق خبر

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *