گزارشی از وضعیت یاشار دارالشفا؛ دانشجوی نخبه زندانی

یاشار دارالشفا فعال دانشجویی با وجود وضعیت وخیم جسمی همچنان در زندان اوین و محروم از رسیدگی درمانی به سر می‌برد. 

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، یاشار دارالشفا که به دلیل ضرب‌وشتم در حین دستگیری، از ناراحتی شدید کمر رنج می‌برد، تاکنون چندین‌بار برای عکس‌برداری و مداوا به بیمارستان‌های خارج از زندان منتقل شده اما هر بار بدون تکمیل مراحل درمان به دلیل کارشکنی‌های مسئولان به زندان برگردانده شده است. این در حالی است که پزشکی قانونی تاکید کرده که این دانشجوی زندانی می‌بایست تحت معاینه متخصص مغز و اعصاب و رسیدگی پزشکی در خارج از زندان باشد.

یاشار دارالشفا متولد ۱۳۶۱ و دانشجوی نخبه دانشگاه تهران در پی اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ طی دو مرحله بازداشت از سوی وزارت اطلاعات در ماه‌های آبان و بهمن، در مجموع به مدت ۵۴ روز در بازداشت موقت و در بندهای ۲۴۰ و ۳۵۰ به سر برد.

این فعال دانشجویی در مرداد‌ماه ۱۳۸۹ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی با اتهامات «اجتماع و تبانی»، «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری» در مجموع به هفت سال حبس تعزیزی محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید‌نظر به ۵ سال و ۶ ماه کاهش یافت. همچنین درخواست اعاده دادرسی این دانشجوی زندانی نیز از سوی دیوان عالی کشور رد شد.

 او از جمله زندانیانی است که در وقایع ۲۸ فروردین‌ماه سال ۱۳۹۳ در بند ۳۵۰ زندان اوین مورد ضرب‌وشتم مأموران گارد زندان قرار گرفت و به انفرادی‌ بند ۲۴۰ اوین منتقل گردید.

 وی از تاریخ ۱۵ آبان‌ماه سال ۱۳۹۱ جهت اجرای حکم زندان در بند ۳۵۰ زندان اوین نگهداری می‌شود.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.