کارگران شهرداری تهران در اطراف مقبره خمینی کارتن‌خوابی می‌کنند

محمد مهدی تندگویان، نایب رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران از کارتن خوابی کارگران شهرداری تهران خبر داد و گفت تعدادی از آن‌ها شب‌ها در محوطه اطراف مقبره روح‌الله خمینی، رهبر پیشین جمهوری اسلامی ایران می‌خوابند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایسنا، تندگویان یکشنبه ۳۱ مرداد گفت کارگران فصلی شهرداری جزو کسانی هستند که مجبور شده‌اند به دلیل کم بودن درآمدشان در اطراف مقبره روح‌الله خمینی کارتن‌خوابی کنند.

به گفته این عضو شورای شهر تهران، این کارگران برای پیمانکاران خصوصی به ویژه پیمانکاران فضای سبز کار می‌کنند.

تندگویان گفت: «بر اساس مصوبه شورای سوم، پیمانکاران به ویژه در حوزه فضای سبز موظف به تأمین خوابگاه برای کارکنان خود هستند و حالا باید رسیدگی شود که چرا پیمانکاران در این حوزه کم‌ کاری کردند».

تندگویان کم بودن درآمد کارگران فصلی شهرداری را دلیل عدم توانایی آن‌ها برای تأمین مسکن دانست و گفت: «آنها پول خود را برای خانواده‌هایشان در شهرستان‌ها ارسال می‌کنند و خودشان مجبور به کارتن خوابی هستند».

واگذاری استخدام کارگران فضای سبز شهرداری‌ها به پیمانکاران بخش خصوصی مشکلات متعددی را در پی داشته است. عدم پرداخت به موقع دستمزدها و اهمال در پرداخت مزایا، بیمه و حق فرزند از جمله این مشکلات است.

کارگران فضای سبز عموماً کمتر از دیگر کارگران دستمزد می‌گیرند و برخی از این پیمانکاران قانون حداقل دستمزد مصوب دولت را رعایت نمی‌کنند.

حداقل دستمزد مصوب دولت برای کارگران در سال ۹۵، ۸۱۱ هزار تومان است.

Post source : زمانه

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *