۱۸ هزار حلقه چاه غیر مجاز در استان گلستان و خطر نشست زمین

از ۴۰ هزار حلقه چاه در استان گلستان بیش از ۱۸ هزار حلقه آن غیرمجاز حفر شده‌ که یعنی پیش از ۸۰ درصد منابع آب‌های زیرزمینی این استان دارد به صورت غیر قانونی استفاده می‌شود. بحران چاه‌های غیر قانونی، مصرف آب از سفره‌های زیرزمینی را در این استان به حالت خط قرمز کشانده و به زودی آب‌خوان‌های بیشتری در این استان افت کرده و زمین اطراف آن نشست خواهد کرد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، مهیار خسروی، معاون بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان گلستان، به خبرنگاران گفته است ۱۸ هزار حلقه چاه غیر مجاز در گلستان حفر شده است. او در ادامه گفته که این میزان چاه غیر مجاز یعنی از ۲ هزار و ۴۸۵ متر مکعب منابع آب تجدیدپذیر در استان گلستان بیش از ۸۰ درصد آن مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. که بر اساس «شاخص‌های کمیسیون توسعه پایدار سازمان ملل» منابع آب تجدیدپذیر در این استان را در حالت بحران خط قرمز قرار داده است.

بنا به توضیحات خسروی برداشت زیر ۲۰ درصد از منابع ذخیره‌ای آب پذیرفتی است، برداشت حدود ۴۰ درصد منابع را به بحران متوسط می‌رساند و برداشت بالای ۴۰ درصد خط قرمز و بحران شدید آبی است.

معاون بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان گلستان نگران است که با این میزان برداشت از آب‌های زیرزمینی این استان  را به زودی با مشکل افت آب‌خوان‌ها مواجه شود. آب‌خوان‌ها به علت حفر چاه‌های غیرمجاز، کشت محصولات نامتناسب با محیط زیست، و روش‌های نادرست آبیاری و افزایش تبخیر به علت خشکسالی‌های اخیر، بیش از قبل در استان گلستان به ویژه دشت گرگان افت کرده‌اند که موجب نشست زمین‌های اطراف شده است.

Post source : زمانه

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *