گزارشی از آخرین وضعیت آرش صادقی، زندانی سیاسی بی صدای اوین

آرش صادقی، دانشجوی محروم از تحصیل رشته فلسفه، هم اکنون جهت گذراندن محکومیت نوزده ساله خود در زندان اوین به سر می برد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، آرش صادقی، زندانی سیاسی، در حالی محکومیت نوزده ساله خود را در زندان اوین سپری می کند که در پرونده وی به‌طور مرتب قانون نقض شده است. این فعال دانشجویی با وجود اعتراضی که به حکم تایید شده دارد، در بند هشت زندان اوین و در کنار زندانیان عادی و بعضا خطرناک نگهداری می شود.

آقای نصیرپور، مسئول اجرای احکام دادسرای شهید مقدسی اوین، زمان آزادی این زندانی سیاسی را سال ۱۴۱۴ اعلام نموده و این بدان معناست که ماده ۱۳۴ در مورد پرونده وی اعمال نشده است.

اطلاعات سپاه با پرونده‌سازی برای این فعال سیاسی که به دلیل شرکت در تجمعات صلح‌طلبان در برابر زندان اوین جهت رسیدگی به وضعیت زندانیان بوده حکم صادر نموده است. اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی به‌صراحت تشکیل اجتماعات و راه‌پیمایی‌ها بدون حمل سلاح و به‌شرط آنکه مخل به مبانی اسلام نباشد، آزاد شمرده‌شده است؛ پرسشی که در این بخش از عدم احترام به قانون توسط شعبهٔ ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی پیش می‌آید این است که چگونه گروهی با حمل سلاح گرم وارد سفارت کشوری می‌شوند و مصون از هرگونه برخورد هستند اما شرکت در تجمعی که برای اجرای قانون اساسی و قانون زندان‌هاست با حکم ۱۹ ساله مواجه می‌شود.

حکم صادره که توسط دادگاه تجدیدنظر در یکم دی‌ماه ۹۴ در شعبه ۵۴ به ریاست «بابایی» بود اما تائید حکم شخصاً توسط ریاست شعبه قاضی «‌پورعرب» انجام می‌گیرد. به نظر می‌آید فشار مسئولین امنیتی باعث تائید حکم توسط رئیس شعبه شده باشد.

آرش صادقی، فعال سیاسی و دانشجوی اخراجی دانشگاه علامه طباطبایی به همراه همسرش گلرخ ابراهیمی در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ توسط قرارگاه ثارالله اطلاعات سپاه بازداشت و یکم دی‌ماه سال ۹۴ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی»، «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل گروه غیرقانونی» و همسرش به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» به ترتیب به پانزده سال حبس و شش سال حبس محکوم شدند که این حکم برای آرش صادقی طی دادگاه تجدید نظر مورد تایید قرار میگیرد که با حساب چهار سال تعلیقی در پرونده قبلی حکم به ۱۹ سال حبس افزایش یافت.

پیش‌تر نیز در جریان مراجعه مأموران امنیتی به خانه مادر آرش صادقی برای بازداشت پسرش در سال ۱۳۸۹، مأمورین با واردکردن ضربه‌ای به سر مادر وی باعث خونریزی مغزی شده که مادر این فعال دانشجویی پس از چند روز بستری بودن در بیمارستان درگذشت. لازم به توضیح است، پزشک بیمارستان علت مرگ را ایست قلبی تشخص می‌دهد اما با گذشت چهار ماه پس از مرگ، پزشک قانونی علت مرگ را «اصابت سر به شی‌ء سخت» اعلام کرده است که باعث خونریزی داخلی و بعد ایست قلبی شده است.

دیگر هم پرونده وی بهنام موسیوند نیز در حال حاضر در بند ۸ زندان اوین مدت حبس خود را می گذراند و با وجود ابتلا به بیماری روده با مشکلاتی جهت دریافت دارو مواجه است.

همسر وی، گلرخ ابراهیمی، نیز با داشتن ۶ سال حکم تا کنون احضاریه‌ای دریافت نکرده و بلاتکلیف می باشد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *