“شرب خمر”، پنجمین جرم رایج نوجوانان تهرانی

مطابق پرونده‌های تشکیل شده در مجتمع تخصصی کودکان و نوجوانان در تهران، نوشیدن و حمل مشروبات الکلی جزو ده جرم نخست این گروه سنی قرار دارد. گفته می‌شود مشروب‌خواری در میان نوجوانان به شدت افزایش یافته است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از دویچه وله، قوام فروزان، معاون قضایی رئیس کل محاکم عمومی تهران و سرپرست مجتمع قضایی شهید فهمیده (ویژه کودکان و نوجوانان) می‌گوید آمار رسمی به دست آمده از پرونده‌های این مجتمع حاکی از افزایش مصرف مشروبات الکلی در میان نوجوانان است.

او روز دوشنبه، ۱۵ شهریور به خبرگزاری مهر گفت که این آمار مربوط به پرونده‌های قضایی است و از آنجا که خرید و فروش و مصرف الکل به طور عمده در خفا انجام می‌شود دسترسی به آمار واقعی امکان‌پذیر نیست.

بر اساس پرونده‌های تشکیل شده در این مجتمع قضایی، ده جرم نخست نوجوانان تهرانی به ترتیب عبارتند از: «تخلفات راهنمایی و رانندگی، ضرب و جرح عمدی، سرقت، ایراد صدمه بدنی غیرعمد، شرب خمر، تخریب، روابط نامشروع و تهدید، ورود و اقامت غیرمجاز و حمل مشروبات الکلی.»

آشکار شدن معضلی قدیمی

به گفته‌ی فروزان یکی از علت‌های اصلی افزایش گرایش کودکان و نوجوانان نسل جدید به مصرف مشروبات الکلی در مقایسه با نسل قبلی، “تغییر الگوهای دوران کودکی و نوجوانی” است.

او به خبرگزاری مهر گفت: «تعارض در گفتار و رفتار و عملکرد بسیاری از کسانی که الگوی کودکان و نوجوانان محسوب می‌شوند در قبح‌زدایی از این‌گونه جرایم بسیار مؤثر است.»

سرپرست مجتمع قضایی شهید فهمیده خاطرنشان کرد که تعارض آشکار گفتار و رفتار “برخی آمران به معروف و ناهیان از منکر” عامل دیگری برای “رنگ باختن الگوها برای این نسل در معرض خطر” شده است.

نگرانی از افزایش مصرف مشروبات الکلی در میان نوجوانان موضوع تازه‌ای نیست. روزنامه اعتماد اسفندماه ۸۷ در گزارشی به نقل از فرهاد طارمیان، از کارشناسان مبارزه با مواد مخدر نسبت به افزایش مصرف الکل در میان نوجوانان به خانواده‌ها هشدار داده بود.

۲۳ کارخانه داخلی تولید الکل

میزان مشروبات الکلی کشف شده توسط پلیس که درصد ناچیزی از حجم این “کالای قاچاق” را شامل می‌شود و میزان تولید الکل اتیلیک یا الکل سفید در کارخانه‌های داخلی گوشه‌ای از واقعیت گرایش روزافزون به الکل در ایران را آشکار می‌کند.

به گفته‌ی سردار اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده وقت نیروی انتظامی، میزان مشروبات الکلی ضبط شده توسط پلیس در سال ۱۳۸۵ به بیش از ۴ میلیون لیتر می‌رسد.

هفته‌نامه سلامت حدود یک دهه پیش با استناد به آمار رسمی وزارت صنایع و معادن نوشته بود که ۲۰ شرکت تولیدکننده الکل اتیلیکی با ظرفیت اسمی ۱۶ میلیون و ۲۸۱ هزار لیتر در کشور به تولید الکل سفید مشغولند.

این هفته‌نامه میزان تولید این شرکت‌ها را بسیار بیشتر ارزیابی می‌کند و می‌افزاید که آنها حاضر به ارائه گزارشی از میزان تولید واقعی خود نیستند.

محمدرضا قدیرزاده، مدیرکل حوزه ریاست سازمان پزشکی ‌قانونی به تازگی اعلام کرد که شمار کارخانه‌های تولید الکل در داخل ایران به ۲۳ واحد رسیده است.

ترک اعتیاد به الکل بدون متخصص

به گزارش خبرگزاری ایسنا قدیرزاده پنجم خرداد ماه گردش مالی خرید و فروش نوشیدنی‌های الکلی در سال را ۶۵۸ میلیارد تومان اعلام کرد.

ظاهرا این رقم به درآمد کارخانه‌های داخلی مربوط می‌شود؛ برخی گزارش‌ها گردش مالی قاچاق مشروبات الکلی در ایران را تا چند میلیارد دلار در سال برآورد می‌کنند.

قدیرزاده می‌گوید براساس آمار سال ۱۳۹۴ ستاد مبارزه با موادمخدر در حال حاضر نزدیک به ۲۳ درصد معتادان ایران الکلی هستند.

از آنجا که نوشیدن نوشابه‌های الکلی به لحاظ شرعی حرام محسوب می‌شود مسئولان جمهوری اسلامی تا مدت‌ها ترجیح می‌دادند واقعیت رواج این نوشیدنی‌ها را نادیده بگیرند و همچنان از ارائه آمار دقیق در این زمینه خودداری کنند.

با این همه و ظاهرا به علت افزایش شدید مصرف الکل، وزارت بهداشت مردادماه ۹۳ برای نخستین کلینیک دولتی “ترک اعتیاد به الکل” مجوز فعالیت صادر کرد و شمار این مراکز رو به افزایش است.

خبرگزاری ایلنا دوم شهریور ماه به نقل از قدیرزاده نوشته است: «درمان [اعتیاد به] الکل در کشور ما تازگی دارد، چنانکه وزارت بهداشت به تازگی آموزش‌هایی را در زمینه درمان اعتیاد به الکل ارائه داده است، لذا ما پزشک و درمانگر آموزش دیده برای درمان اعتیاد به الکل نداریم.»

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *