ابلاغ طرح عفاف و حجاب از سوی وزارت علوم به دانشگاه‌ها/ حق پلیس برای تعیین پوشش مردم

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم از ابلاغ طرح عفاف و حجاب از سوی وزارت علوم به دانشگاه‌ها خبر داد.

به گزارش تارنگارحقوق بشر در ایران به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر سیدضیاء هاشمی در نشست خبری که صبح امروز در وزارت علوم برگزار شد گفت: همواره تأکید شده است که حجاب و عفاف ترویج شود.اما رفتارهایی در جامعه وجود دارد که مطلوب نیستند.وزارت علوم نیز سعی کرده است در ابلاغ طرح عفاف و حجاب به دانشگاه به اقتضاهای فرهنگی دانشگاه‌ها توجه کند.

دکتر هاشمی در ادامه با اشاره به بازنگری برگزاری اردوهای دانشگاهی در دانشگاه‌ها گفت: این آیین‌نامه باید از سوی شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها ابلاغ شود. در آیین‌نامه قبل ابهاماتی در زمینه سفرهای آموزشی وجود داشت که شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها سعی کرده است این ابهامات را شفاف‌سازی کند.منظور ازاین بازنگری ممنوع کردن اردوهای مختلط است.

طرح جامع عفاف از مصوبات شورای فرهنگی اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده‌است. این طرح در فروردین ۱۳۸۲ در دوران ریاست جمهوری خاتمی و ریاست خاتمی بر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد ولی پس از روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد به دستگاه‌ها ابلاغ شد. بر اساس این طرح پلیس حق تعیین پوشش مردم را یافته‌است.

معاون وزیر علوم پیش‌تر در ماه مرداد، برگزاری هرگونه اردوی مختلط در دانشگاه را هم ممنوع دانسته و گفته بود که وزارت علوم ممنوعیت برگزاری هرگونه اردوی مختلط دانشجویی را اعلام کرده است.

او با بیان اینکه «دستورالعمل اردوها در سال ۸۸ تصویب شده»، گفته بود: «این دستورالعمل شامل اردوهای فرهنگی، علمی، صنعتی و سفرهای آموزشی است» و از برخورد با ۴۰ اردوی مختلط برگزار شده خبر داده بود.

معاون وزیر علوم گفته بود که این اردوها «بیرون از دانشگاه و توسط خود دانشجویان بوده و ما واکنش نشان داده‌ایم.»

هاشمی همچنین درباره برگزاری کنسرت در دانشگاه‌ها گفته بود که «برگزاری کنسرت در دانشگاه‌ها ممنوع است اما اجرای موسیقی همراه با برنامه‌های دیگر مشکلی ندارد.»

این ممنوعیت‌ها درحالی از سوی معاونت وزارت علوم مطرح می‌شود که حسن روحانی در انتخابات سال ۹۲ با وعده کاستن از فضای امنیتی دانشگاه‌ها و گشایش فضای سیاسی و اجتماعی به روی کار آمد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *