دیدبان حقوق بشر: حکم زندان نرگس محمدی ناعادلانه است

در ادامه اعتراض سازمان‌های حقوق بشری به حکم نرگس محمدی، سازمان دیدبان حقوق بشر روز شنبه، دهم مهرماه، با انتشار بیانیه‌ای تأیید حکم زندان این فعال حقوق بشر را «ناعادلانه» خوانده و خواستار آزادی فوری او شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از فردا، این نهاد مدافع حقوق بشر اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» را که به گفته این سازمان «به طور منظم» علیه فعالان مدنی و فعالان حقوق بشر در ایران استفاده می‌شود، اتهامی «مبهم» توصیف کرد.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه سازمان دیدبان حقوق بشر، روز شنبه در این باره گفت: «از اتحادیه اروپا خواست در گفت‌وگوهای تجاری خود با مقام‌های ایران، موضوعات حقوق بشری را نیز مطرح کنند.»

اتحادیه اروپا نیز روز جمعه، نهم مهرماه، با انتشار بیانیه‌ای ضمن انتقاد از تأیید حکم ۱۶ سال زندان برای نرگس محمدی، از مقام‌های ایران خواستار آزادی این فعال حقوق بشر شد.

در این بیانیه آمده است: «تأیید حکم زندان نرگس محمدی نگرانی‌ها نسبت به وضعیت حقوق بشر در ایران را افزایش می‌دهد.»

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز روز جمعه این حکم را «خشن و غیرقابل توجیه» خوانده و گفت: «هیچ‌کس نباید به دلیل فعالیت‌های مدنی مسالمت‌آمیز خود زندانی شود.»

پیشتر چند نهاد مدافع حقوق بشر از جمله گزارشگران بدون مرز و عفو بین‌الملل نیز با انتشار بیانیه‌هایی، تأیید حکم زندان نرگس محمدی را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط او شده بودند.

کانون مدافعان حقوق بشر روز چهارشنبه هفتم مهرماه اعلام کرد که حکم ۱۶ سال زندان نرگس محمدی، در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران تأیید شده است.

نرگس محمدی در اردیبهشت‌ماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور» به پنج سال زندان، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال زندان و در مورد اتهام «تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام» به تحمل ده سال زندان محکوم شده بود.

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر، شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران با تأیید این حکم اعلام کرده است که با اجرای ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی برای نرگس محمدی، مجازات اشد یعنی ده سال حبس اجرا خواهد شد.

طبق ماده ۱۳۴ قانون جدید مجازات اسلامی، در صورتی که قاضی برای هر یک از جرایم، مجازات مستقلی را صادر ‌کند، در مرحله اجرای حکم بیشترین مجازات تعیین‌شده اجرا خواهد شد.

نرگس محمدی از اردیبهشت‌ماه سال ۹۴ در زندان اوین به‌سر می‌برد، در حالی که به گفته همسرش تقی رحمانی، دچار بیماری‌ «فلج عضلانی» است و شرایط زندان برای او «خطرناک» است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.