اخراج دانشجوی علوم آزمایشگاهی قزوین به دلیل بهایی بودن

پروانه مهرابخانی دانشجوی ترم هفت رشته علوم آزمایشگاهی، دانشگاه علوم پزشکی قزوین به دلیل بهایی بودن از دانشگاه اخراج شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از بهایی نیوز، پروانه مهرابخانی در حالی از دانشگاه علوم پزشکی قزوین اخراج شد که یکی از دانشجویان استعداد درخشان این دانشگاه محسوب می شد و تنها دو ترم دیگر از تحصیل وی باقی مانده بود.

پروانه مهرابخانی در این باره می گوید: در تاریخ ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۵ از دانشگاه علوم پزشکی قروین تماس گرفتند و همراه پدرم به دانشگاه علوم پزشکی قزوین رفتیم. آنجا اعلام کردند که «طبق دستور رسیده مجبور به ممانعت از ادامه تحصیل» در دانشگاه علوم پزشکی قزوین هستم».

همچنین به گفته پروانه مهرابخانی ریاست دانشگاه از وی خواست که دیانت بهایی در فرم ثبت نام را تکذیب کند و به ادامه تحصیل در دانشگاه ادامه دهد ولی او از این کار خوددکاری کرد. این شهروند بهایی از تمام ریز نمرات خود تا ترم هفت را پرینت گرفته بود اما مسئول آموزش از مهر و تایید آن ممانعت کرد و معاونت دانشگاه نیز به او اعلام کرد که هیچ مدرکی، حتی حکم اخراج نیز داده نمی شود و تنها می توانید به حراست دانشگاه مراجعه کند.

پروانه مهرابخانی در حالی از این دانشگاه به دلیل باورمند بودن به دیانت بهایی اخراج شد که وی در سال گذشته به عنوان دانشجوی استعداد درخشان نامش در بنر دانشگاه علوم پزشکی قزوین نصب شده بود.

محرومیت از تحصیل بهاییان در دانشگاه‌های ایران با استناد به مصوبه‌ی ششم اسفند ۱۳۶۹ «شورای عالی انقلاب فرهنگی» صورت می‌گیرد که بهاییان را علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم می‌کند.

بر اساس بند سوم این مصوبه، نه تنها باید از ثبت نام بهاییان در دانشگاه‌ها جلوگیری به عمل آید بلکه چنانچه هویت بهایی فردی بعد از ثبت نام و “هنگام تحصیل” نیز احراز گردد، باید از تحصیل محروم شود. محرومیت شهروندان بهایی پس از انقلاب اسلامی و اعلام انقلاب فرهنگی در ایران به صورت سیستماتیک اجرا شده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.