یک دانشجوی بهایی از دانشگاه اخراج شد

نوید محرمی، شهروند بهایی، که در ترم سه رشته حسابداری مشغول به تحصیل بود از دانشگاه اخراج شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از بهایی‌نیوز، نوید محرمی دانشجوی ترم ۳ رشته حسابداری در مقطع کارشناسی دانشگاه پیام‌نور شهرستان زرقان از توابع شیراز به دلیل دیانت بهایی از ادامه تحصیل محروم شد.

به گفته یک منبع مطلع پس از اخراج این شهروند بهایی از دانشگاه از ورود وی به محوطه دانشگاه ممانعت به عمل آمده است.

این دانشجوی محروم از تحصیل در شهریورماه سال ۱۳۹۵ پس از مراجعه به سایت دانشجویی متوجه می‌شود که بخش ثبت‌نام دانشجویی وی مسدود می‌باشد.

محرومیت از تحصیل بهاییان در دانشگاه‌های ایران با استناد به مصوبه‌ی ششم اسفند ۱۳۶۹ “شورای عالی انقلاب فرهنگی” صورت می‌گیرد که بهاییان را علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم می‌کند.
بر اساس بند سوم این مصوبه، نه‌تنها باید از ثبت‌نام بهاییان در دانشگاه‌ها جلوگیری به عمل آید بلکه چنان‌چه هویت بهایی فردی بعد از ثبت‌نام و هنگام تحصیل نیز احراز گردد، باید از تحصیل محروم شود.
محرومیت شهروندان بهایی پس از انقلاب اسلامی و اعلام انقلاب فرهنگی در ایران به صورت سیستماتیک اجرا شده است.

این درحالی‌است که که اولین اعلامیه حقوق بشر جهانی در ۱۰دسامبر ۱۹۴۸، حق تحصیل را برای همه انسان‌ها فارغ از نژاد، رنگ، عقیده، مذهب و جنسیت برابر می‌داند:
«هر کس حق تحصیل دارد. دست‌کم تحصیل در مقطع ابتدایی و پایه باید رایگان باشد. تحصیل ابتدایی باید اجباری باشد. آموزش فنی‌وحرفه‌ای باید در دسترس عموم قرار گیرد و آموزش عالی باید یکسان و بر اساس استحقاق در دسترس همه باشد» (بند ۱ ماده‌ ۲۶ اعلامیه جهانی حقوق بشر)

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.