اعتراض دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه آزاد به افزایش ۵۰ درصدی شهریه/ نرخ شهریه اصلاح نشود، انصراف می‌دهیم

دانشگاه آزاد برای سال تحصیلی جاری از افزایش ۱۵ درصدی شهریه‌ها خبر داده بود اما حال دانشجویان ارشد علوم پزشکی می‌گویند شهریه ثابت آن‌ها بیش از ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است. به گفته یکی از دانشجویان این افزایش به اندازه‌ای نامتعارف است که تعدادی از آن‌ها صراحتاً می‌گویند درصورتی‌که نرخ شهریه‌ها اصلاح نشود، صرفاً به دلیل ناتوانایی در تامین هزینه‌ها مجبور به انصراف خواهند شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، با آغاز سال تحصیلی جدید، باز هم حرف و حدیث‌های شهریه دانشگاه‌ها از سرگرفته شد و گلایه‌های دانشجویان به گوش می‌رسد. بعد از سر و صدای موضوع سنوات در دانشگاه‌های دولتی، اما حالا زمزمهٔ اعتراض دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه آزاد (شامل رشته‌های سم‌شناسی، پرستاری و نانو و … ) از افزایش شهریه‌ها شنیده می‌شود.

یکی از دانشجویان پذیرفته‌شده کار‌شناسی ارشد علوم پزشکی دانشگاه آزاد (رشته سم‌شناسی) در این‌باره می‌گوید: امسال وقتی به همراه جمعی از پذیرفته‌شدگان هم‌رشته‌ای خود برای ثبت‌نام به دانشکده واحد علوم دارویی دانشگاه آزاد مراجعه کردیم، هنوز نرخ جدید شهریه ثابت و متغیر ابلاغ نشده بود و و طبعاً به ما هم اعلام نشد. به گفته کارمندان امور مالی این دانشکده آن‌ها منتظر صدور و ابلاغ بخشنامه جدید بودند.

این دانشجو ادامه می‌دهد: وقتی از مسئولین مالی نرخ شهریه ثابت سال گذشته را پرسیدیم، گفتند ۲ میلیون و ۲۸۰ هزارتومان بوده که ممکن است طبق سنوات اخیر امسال نیز با افزایش ۱۵ درصدی همراه بشود.

وی ادامه می‌دهد: با این وجود اما چند روز بعد در مراجعه بعدی متوجه شدیم، شهریه ثابت به همراه خدمات آموزشی و بیمه به ۳ میلیون و ۴۷۰ هزارتومان افزایش پیدا کرده است؛ یعنی چیزی بیش از ۵۰ درصد (دقیقاً ۵۲/۱۹%) افزایش! البته اینطور که پیدا بود شهریه متغیر هم افزایش داشته و براساس اعلام امور مالی دانشکده، درحالی‌که مجموع شهریه ثابت و متغیر دانشجویان سال گذشته چیزی حدود ۳ میلیون و خرده‌ای می‌شد، اکنون با این بخشنامه دانشجویان ترم جدید باید ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و بعضاً بیش از ۶ میلیون تومان بپردازند.

او می‌گوید: این مسئله موجب اعتراض دانشجویان ورودی جدید علوم پزشکی به این موضوع شده است و می‌گویند چرا و بر اساس کدام منطق و قانونی شهریه ثابت بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است؟ این افزایش به اندازه‌ای نامتعارف است که تعدادی از دانشجویان جدیدالورود صراحتاً می‌گویند درصورتی‌که نرخ شهریه‌ها اصلاح نشود، صرفاً به دلیل ناتوانایی در تامین چنین هزینه‌های بالایی مجبور به انصراف خواهند شد

این پذیرفته‌شده کار‌شناسی ارشد علوم پزشکی دانشگاه آزاد، می‌گوید: برای پیگیری مشکل خود با چندتن از دوستان به سازمان مرکزی رفتیم، بعد از مراجعه به تک تک طبقاتِ دو ساختمان هشت طبقه برای پرس و جو و مواجه شدن با پاسخ قریب به ۹۰ درصد کارمندان مبنی بر بی‌اطلاعی از بخشنامه صادر‌شده برای افزایش این‌چنینیِ شهریه‌ها، راهی بخش بازرسی شدیم و عجیب این‌که حتی کارمندان بخش تخلفات و بازرسی هم از این بخشنامه اطلاعی نداشتند و متفق‌القول به ما گفتند: «امکان ندارد! طبق آیین‌نامه باید هرسال ۱۵% اضافه شود نه این میزان».

این پذیرفته‌شده دانشگاه آزاد می‌گوید: برای آگاهی از توجیه علت چنین افزایشی خدمت مسؤل کل علوم پزشکی‌ها رفتیم؛ آقای دکتر ابطحی که تشریف نداشتند و به ناچار پیش دوتن دیگر از اعضای هیات امنا رفتیم. یکی از اعضای هیات امنا گفتند که چیزی است که قانون شده و قابل تغییر هم نیست. یکی دیگر از اعضا گفتند که در آخرین جلسه هیات امنا با حضور دکتر میرزاده و وزرای محترم علوم و بهداشت تصمیم گرفته شد بجای اینکه دولت بخشی از هزینه‌های تحصیلی را تقبل کند، خود دانشجویان این مبلغ را از طریق شهریه تامین کنند! که این فقط درمورد رشته‌های علوم پزشکی است که هزینه‌های سنگینی دارد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *