جان باختن سالانه ۵ هزار نفر به علت آلودگی هوا

معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست از جان باختن سالانه ۵ هزار نفر بر اثر آلودگی هوا خبر داد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از خبرگزاری صداوسیما، مسعود زندی در مراسم رونمایی سند جامع کنترل آلودگی هوا گفت : ریزگردها در حال حاضر در ۲۳ استان کشور جولان می دهند.
وی ادامه داد: در یک دهه گذشته عواملی مانند ریزگردها در ۲۳ استان کشور و تغییر اقلیم که یکی از چالش‌های مهم کشور است باعث تشدید آلودگی‌ها شده است.
معاون مرکزملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست گفت: علت اصلی آلودگی‌ها متناسب نبودن ظرفیت‌هاست به عنوان مثال تهران ظرفیت تردد ۳ میلیون خودرو و ۲و نیم میلیون موتور سیکلت را ندارد.

زندی افزود: میزان مصرف انرژی در کشور ما ۹ برابر میانگین جهانی است و در بحث تغییر اقلیم در جهان رتبه پایین‌تر از ۱۰ را دریافت کرده‌ایم.

وی در ادامه گفت :خودروها سهم اصلی در آلودگی هوا را دارند.

زندی با اشاره به اینکه بسیاری از قوانین ما که به تصویب رسیده‌اند هنوز مغفول مانده‌اند، ادامه داد: در اجرای قوانین ۱۶ دستگاه و وزارتخانه متولی هستند که در اجرای قوانین تخلف داشتند و ما در سند جامع آلودگی هوا سعی داشتیم وظایف دستگاه‌های مختلف را تعیین کنیم.

معاون مرکزملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست گفت: آلودگی هوا یک موضوع چند وجهی است و باید تمام دستگاه‌ها به وظایف خود عمل کنند زیرا در کشور سالانه ۵ هزار نفر به دلیل آلودگی هوا فوت می‌کنند.

زندی افزود: سند ملی آلودگی هوا یک سند حمایتی است و برنامه و زمان برای اجرای آن وجود ندارد و این سند تمام دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های متولی در امر آلودگی هوا را معرفی می‌کند.

وی گفت: بر اساس شاخص ipe آمریکا، میزان روزهای آلوده هوا در کشور ۱۰۰ روز و بر اساس شاخص سازمان بهداشت جهانی، ۳۰۰ روز است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.