محاکمه محمدعلی طاهری به زمان دیگری موکول شد

دادگاه رسیدگی به پرونده محمدعلی طاهری، بنیانگذار عرفان حلقه، که قرار بود امروز، شنبه بیستم آذرماه برگزار شود، تجدید و به زمان دیگری موکول شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم، سید محمود علیزاده طباطبایی وکیل‌مدافع محمدعلی طاهری با اعلام این خبر اظهار کرد: قرار بود امروز (شنبه) جلسه رسیدگی به پرونده موکلم در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده برگزار شود و تا ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه صبح نیز به همراه نماینده دادستان منتظر ماندیم اما به دلیل عدم حضور کارشناس پرونده و اعزام نشدن طاهری از زندان، جلسه دادگاه برگزار نشد.

این وکیل دادگستری با بیان این‌که زمان بعدی دادگاه هنوز مشخص نشده است افزود: اتهام موکلم که قرار است رسیدگی شود، «محاربه» است در حالی‌ که پیشتر دیوان عالی کشور محکومیت موکلم به اعدام بر اساس این اتهام را نقض کرده و اعلام کرده بود اقدامات طاهری مشمول ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی نمی‌شود.

محمدعلی طاهری، مؤسس «عرفان حلقه»، ۶۰ ساله و متولد کرمانشاه است. او در سال ۱۳۸۰ موسسه‌ای به نام «عرفان حلقه» با تمرکز فرادرمانی و طب مکمل در تهران تأسیس کرد. آقای طاهری چندین کتاب نوشته که از سوی وزارت ارشاد مجوز گرفته‌اند و همچنین چند دوره کلاس در دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص طب مکمل داشته است. دانشگاه طب سنتی ارمنستان در اردیبهشت سال ۱۳۹۰، به محمدعلی طاهری دکترای افتخاری اعطا کرد.

او در سال ۱۳۸۹ برای اولین بار به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از سوی نیروهای وزارت اطلاعات دستگیر و برای ۶۷ روز در زندان اوین تحت بازجویی قرار گرفت. او پس‌ از آن با قرار وثیقه آزاد شد اما مجدداً در تاریخ ۱۴ اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۰ بازداشت شد و به اتهام توهین به مقدسات، اتهام فعل حرام و رابطه نامشروع به دلیل «تماس با مچ دست‌ زن نامحرم در زمان عمل فرادرمانی»، دخالت در امر پزشکی، تحصیل مال نامشروع، توزیع آثار سمعی– بصری و استفاده غیرمجاز عناوین علمی ـ پزشکی جمعاً به ۵ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و ۹۰۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

اما آقای طاهری در تابستان ۱۳۹۳ مجدداً برای اتهام مفسد فی‌الارض که قبلاً در پرونده‌اش بررسی‌شده بود، بازجویی شد. دادگاه او در اسفندماه سال ۱۳۹۳ برگزار شد و درنهایت در خردادماه سال ۱۳۹۴ به اتهام فساد فی‌الارض از طریق منحرف کردن افراد به اعدام محکوم شد. با اعتراض وکلای آقای طاهری، پرونده او برای بررسی مجدد به دیوان عالی کشور فرستاده شد.

خواهر محمدعلی طاهری اظهار کرده بود حکم اعدام او از سوی شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور لغو شده و پرونده برای رسیدگی مجدد به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب فرستاده‌ شده است.

وی ادامه داد: آقای سعید خلیلی، وکیل برادرم به دیوان مراجعه کرده بودند و حکم لغو حکم اعدام او را شخصاً دیده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *