“نمی دانم از کدام مرجع یا نهادی داد بستانم”؛ نامه گلرخ ایرایی از زندان اوین

گلرخ ایرایی، فعال حقوق بشر محبوس در بند نسوان زندان اوین، طی نامه‌ای ضمن ابراز نگرانی از وضعیت همسرش آرش صادقی، که در پنجاه و یکمین روز اعتصاب غذای خود به سر می‌برد، به شرح ملاقات خود با آرش صادقی پرداخته و گفته است در صورت بروز حادثه‌ای جبران‌ناپذیر مسئولیت آن به عهده دادستانی، قوه قضاییه و ارگان بازداشت‌کننده (سپاه) خواهد بود.

متن این نامه که برای انتشار در اختیار تارنگار حقوق بشر در ایران قرار گرفته است، در پی می‌آید:

با وجود گذشت حدود پنجاه روز از اعتصاب غذای همسرم (آرش صادقی) و با توجه به وضعیت بحرانی سلامت ایشان و با وجود واکنش دادستانی و اعلام پذیرش تخلف صورت گرفته در پرونده، اما همچنان اقدامی در خصوص همسرم انجام نشده است.

روز یکشنبه ۱۴ آذر در حضور مامور در حالی همسرم را ملاقات کردم که به شدت دچار افت فشار شده بوده و با کاهش وزن در خور توجه (حدود ۱۸ کیلو در ۴۰ روز) دچار ضعف جسمانی بوده و به سختی و با همراهی سربازی که در کنارش بود راه می رفت. بدنش از شدت ضعف دچار لرزش بود و ارتعاش صدایش به حدی بود که مانع از حرف زدنش می شد. با وجود چنین شرایط وخیمی از هفته گذشته تا کنون از وی بی‌خبر می‌باشم.

زندانیان با هر شرایطی حتی در بازداشتگاه نیز پس از مدتی مجاز به تماس هفتگی با اعضای خانواده‌شان می‌باشند که من و آرش را در چنین شرایطی از این حق محروم کرده‌اند. از طرفی بند نسوان نیز دچار محدودیت تماس تلفنی می‌باشد. به گونه‌ای که زنان زندانی در این بند تنها مجاز می‌باشند هفته‌ای یک‌بار در مدت محدود چنددقیقه‌ای در حضور مامور حفاظت زندان با خانواده‌شان تماس داشته باشند. در هفته جاری من از این حق تماس نیز محروم بودم و در شرایط آزاردهنده کنونی، در ایزوله کامل خبری از همسرم قرار گرفته‌ام.

نمی دانم از کدام مرجع یا نهادی داد بستانم. این اعمال فشار بیشتر از جانب مسئولین که به صورت کاملا غیرانسانی بر من روا داشته شده، مغایر با اصول و آیین پذیرفته‌شده می‌باشد و جز فشار بیشتر روانی بر من و آرش، انگیزه دیگری را در بر ندارد. این مساله را یادآوری می‌کنم که اصول و قوانین جاری نه تنها کارایی ندارد، بلکه عدم رعایت‌شان به هیچ نحوی قابل پیگیری نمی‌باشد.

نگرانی‌ام در واژه نمی‌گنجد و ناتوان از بیان این حجم اندوه هستم.

در صورت بروز حادثه‌ای جبران‌ناپذیر نیز مسئولیت آن به عهده دادستانی، قوه قضاییه و ارگان بازداشت‌کننده (سپاه) خواهد بود.

گلرخ ابراهیمی ایرایی (همسر آرش صادقی)

زندان اوین

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.