عفو بین‌الملل خواستار اقدام فوری برای آزادی اسماعیل عبدی شد

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری اسماعیل عبدی، دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران، شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از حقوق معلم و کارگر، در فراخوان عفو بین‌الملل آمده است: اسماعیل عبدی فعال صنفی معلمان ایران و دبیر سابق کانون صنفی معلمان ایران (تهران) در تاریخ ۹ نوامبر دستگیر و برای تحمل حکم ۶ سال زندان، به زندان اوین منتقل شد. او  صرفا به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز صنفی مورد هدف قرار گرفته است.

اسماعیل عبدی در ماه فوریه ۲۰۱۶ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به جرم‌های  امنیتی از جمله “تبلیغ علیه نظام” و ” اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی” به شش سال زندان محکوم شد.

این اتهامات علیه اسماعیل عبدی به خاطر فعالیت‌های مسالمت‌آمیزصنفی اوست؛ از جمله به خاطر همکاری او با آموزش بین‌الملل، این بزرگ‌ترین فدراسیون جهانی اتحادیه معلمان، و سازمان دادن تظاهرات مسالمت‌آمیز معلمان و اعضای کانون‌های صنفی معلمان در مقابل مجلس در اکتبر ۲۰۱۶ برای اعتراض به سطح پایین بودجه آموزش و پرورش و دستمزد معلمان و اعتراض به زندانی کردن فعالین صنفی معلمان است. حکم صادر‌شده علیه عبدی در اکتبر ۲۰۱۶ در دادگاه تجدید‌نظر تایید شد.

اسماعیل عبدی نخستین‌بار در ۲۷ ماه ژوئن ۲۰۱۵ توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شد، و این زمانی بود که او قصد داشت برای شرکت در هفتمین کنگره آموزش بین‌الملل که در ژوئیه ۲۰۱۵ در شهر اوتاوا برگزار می‌شد، ویزا بگیرد.

در ادامه این سازمان بین‌المللی از فعالان سراسر جهان خواسته است که در نامه‌نگاری با مقامات ایران خواستار آزادی وی شوند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.