کارگران پیمانی اتوبوسرانی آبادان دست‌کم سه ماه مزد معوقه طلبکارند

پرداخت دستمزد حدود ۱۰۸ کارگر پیمانی اتوبوس‌رانی آبادان در استان خوزستان دست‌کم سه ماه به تاخیر افتاده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، این کارگران که در شرکت اتوبوس‌رانی آبادان تحت مسئولیت شرکت‌ واسطه نیروی انسانی (پیمانکاری) تحت عناوین شغلی راننده، تعمیرات، موتوری و ستادی مشغول کارند دست‌کم در سه ماه گذشته حقوقی دریافت نکرده‌اند.

به گفته کارگران، معوقات حقوقی نیروی کار اتوبوس‌رانی آبادان در ماه‌های مهر، آبان و آذر سال جاری به تاخیر افتاده است. همچنین کارگران بخشی از دستمزد شهریور‌ماه خود را از پیمانکار طلبکارند.

به گفته این کارگران از مجموع ۱۴۰ کارگر شاغل در شرکت اتوبوس‌رانی آبادان، نزدیک به ۱۰۸ نفر از کارگران پیمانکاری و مابقی را کارگران رسمی تشکیل می‌دهند که کارگران پیمانکاری علاوه بر آن‌که دستمزد خود را با تاخیر دریافت می‌کنند، از شرایط کار با این شرکت پیمانکاری رضایت ندارند و خواستار تغییر وضعیت شغلی خود هستند.

بنا بر ادعای کارگران، همه امکانات  از قبیل مالکیت خودروها ،هزینه‌های حمل و نقل شهری و حتی پرداخت حق بیمه کارگران پیمانی از سوی شرکت اتوبوسرانی آبادان  تامین می‌شود این در حالی است که پیمانکار در این بین بدون هیچ نقشی هر ماهه فقط بخشی از دستمزد کارگران را به خود اختصاص می‌دهد.

به گفته این کارگران، همکاران رسمی و قرارداد مستقیمشان از مزایا‌ی ویژه‌ای همانند پاداش، حق طرح طبقه‌بندی مشاغل و غیره.. برخورداند اما این مزایا به ما کارگران پیمانکاری تعلق نمی‌گیرد.

همچنین به نقل از این کارگران که دارای سوابق  شش  تا ده ساله هستند، در بخش دیگری از مطالبات خود گفتند، چندین سال است حدود صد کارگر رسمی و قرار‌داد مستقیم شاغل در شرکت اتوبوس‌رانی آبادان بازنشسته شده‌اند این در حالی است که کارگران پیمانی از سازمان اتوبوس‌رانی آبادان انتظار داشتند برای بالا بردن انگیزه کاری، آنان را جایگزین نیروی کار بازنشسته می‌کرد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.