زخمی شدن دو کولبر در بانه و ماکو در پی شلیک نیروهای هنگ مرزی

مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان از زخمی شدن دو کولبر در بانە و ماکو در اثر شلیک نیروهای هنگ مرزی خبر داد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه یکم دی‌ماه یک کولبر به نام رحیم شیخکانلو در دهستان قلعه دره‌سی در بخش مرکزی شهرستان ماکو در اثر تعقیب و گریز نیروهای هنگ مرزی از کوه سقوط کرد و به شدت مجروح شد.

همچنین روز سەشنبە ٣٠ آذرماه، یک کولبر ۴۵ ساله از اهالی بخش مرکزی شهرستان بانە بە نام بهاالدین عزیز‌پور با شلیک مستقیم نیروهای جمهوری اسلامی در روستای سبدلو در ۵ کیلومتری شمال شرقی این شهرستان زخمی شد. وضعیت جسمانی این کولبر وخیم بودە و هم‌اکنون در یکی از مراکز درمانی شهر سنندج تحت مراقبت‌های پزشکی می‌باشد.

در تعریف عرفی، کولبران یا حمل‌کنندگان، افرادی هستند که اجناس و کالا‌ها را روی پشت و یا کول خود حمل می‌کنند. همچنین در مناطق کردنشین ایران کولبر کسی است که جهت امرار معاش و رهایی از بیکاری در نقطه صفر مرزی با بستن بار بر پشت خود اقدام به انتقال کالا و عبور دادن آن از پاسگاه‌های مرزی می‌کند. آن‌ها در قبال این کار دستمزد ناچیزی دریافت می‌کنند. این کولبران تنها وسیله‌ای برای انتقال کالا هستند و برای این کار از نیروی جسمی خود مایه می‌گذارند. کولبران بیشتر در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه مشغول به کولبری هستند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.