اعتصاب غذای آیت‌الله نکونام در زندان قم؛ اعتراض به محرومیت از درمان

آیت‌الله محمدرضا نکونام، استاد محبوس حوزه علمیه قم در زندان ساحلی قم در اعتراض به فشارها برای پذیرش شروط دادگاه ویژه روحانیت و محرومیت از درمان بیماری‌هایش دست به اعتصاب غذا زد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از کلمه، آیت‌الله نکونام مرجع تقلید دربند، در اعتراض به بی‌عدالتی‌های بی‌دادگاه ویژه روحانیت و فشارهای وارده برای پذیرش شروط غیرشرعی و غیرقانونی آن‌ها، و نیز در اعتراض به محرومیت از مراجعه به پزشکان متخصص و درمان بیماری‌هایش، از دیشب دست به اعتصاب غذا زد.

مشکلات جسمانی آیت الله نکونام تشدید شده و گزارش‌ها حاکی از وخامت حال عمومی وی در ناحیه چشم و کلیه است.

این استاد حوزه محبوس که علاوه بر بیماری و سن بالا بیش از یک‌سوم محکومیت خود را تحمل کرده است که قانونا می‌تواند مشمول قانون آزادی مشروط شود اما تحت فشار نهادهای امنیتی از آزادی وی ممانعت می‌شود.

این مدرس حوزه علمیه قم که هنگام بازداشت در سلامت کامل به سر می‌برد، از تاریخ ۱۲ اسفند سال ۹۳ تا کنون به بیماری‌های مختلفی از جمله فشار و قند خون بالا، لمس شدن طرف چپ بدن، کم شدن بینایی، نارسایی در کارکرد قلب، کلیه ها، تیروئید و کبد مبتلا شده است. بیماری‌هایی که همه ناشی از عوارض سکته مغزی وی در انفرادی دادگاه ویژه روحانیت است.

آیت الله نکونام اولین بار در دی ماه سال ۹۳، پس از آنکه از مواضع آیت الله مکارم شیرازی علیه اینترنت پرسرعت انتقاد کرد، بازداشت شد. هرچند مکارم چندی بعد، ارتباط خود با این موضوع را رد کرد.

با این حال آیت‌الله نکونام بدون شاکی خصوصی و در دادگاهی که هیچ جزئیاتی از آن تاکنون برای افکار عمومی روشن نشده، به دو سال حبس محکوم شده بود که پس از اعتراض دادستانی، به پنج سال افزایش پیدا کرد.

وی در پایان سال ۹۳، در پی وخامت حالش پس از سکته مغزی از زندان آزاد شد. اما انتشار مطلبی در روزنامه قانون در فروردین ماه به بازداشت دوباره وی منتهی شد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.