هیچ کارگر ساختمانی رنگ بازنشستگی را نمی‌بیند؛ کارگاه‌های ساختمانی نا‌امن‌ هستند

میکائیل صدیقی می‌گوید: سهمیه‌بندی بیمه کارگران ساختمانی غیرقانونی است و وضعیت کارگران ساختمانی در شرایط مطلوبی قرار ندارد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، میکائیل صدیقی، مسئول انجمن صنفی کارگران ساختمانی مریوان و سروآباد در گفتگو با ایلنا، در ارتباط با وضعیت شغلی کارگران ساختمانی گفت: در ایران، رکود ساخت‌وساز و بیکاری وحشتناک کارگران ساختمانی، زندگی را برای آنها و خانواده‌هایشان  روزبه‌روز  سخت‌تر و سخت‌تر کرده است.

صدیقی در ادامه به برخی از مشکلات کارگران ساختمانی پرداخت و گفت: به کارگران حادثه دیده ساختمانی،  غرامت و خسارت حادثه‌دیدگی تعلق نمی‌گیرد؛ باید گفت با وجود شرایط سخت و زیان‌آور شغلی، هیچ کارگر ساختمانی رنگ و بوی بازنشستگی را نخواهد دید.

وی افزود: برخلاف ماده ۵ تأمین اجتماعی،  سهمیه بیمه کارگران ساختمانی هنوز وجود دارد که در این زمینه قول‌هایی داده‌اند که امیدواریم عملی شود.  ولی بر این باوریم که سهمیه‌بندی بیمه غیرقانونی است و  باید همه کارگران ساختمانی کشور بدون استثنا بیمه شوند.

مشاور کانون عالی کارگران ساختمانی کشور بابیان این‌که مطالبات کارگران ساختمانی علاوه بر بعد معیشتی، یک بعد منزلتی هم دارد، اظهار داشت:  کارهای فرهنگی در جهت ارتقا منزلت اجتماعی کارگران  ساختمانی صورت نگرفته است و در خیلی از شهرها هنوز مکانی برای ساماندهی کارگران  فصلی در نظر گرفته نشده است

صدیقی در ادامه گفتگو به مساله حوادث در بخش ساختمان پرداخت و گفت:  با وجود اینکه بیش از ۵۰ درصد از حوادث کار در دنیا و در ایران برای کارگران ساختمانی اتفاق می افتد، هنوز کارفرمایان خود را ملزم  به رعایت موارد ایمنی در ساختمان نمی‌بینند و ما هر روز شاهد فوت کارگران ساختمانی بر اثر حوادث کار هستیم.

وی ادامه داد:  در سال ۹۵ بالغ بر ۱۴۰۰ نفر از کارگران ساختمانی کشور جان خود را بر اثر حوادث کار از دست داده‌اند و این در شرایطی است که بیشتر این کارگران بیمه نداشته‌اند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.