تجمع کسبه و بازاریان سنندج در اعتراض به ضعف مدیریت شهری

جمعی از بازاریان سنندج نسبت به ضعف مدیریت شهری، دست به تجمع زده و خواستار ساماندهی دستفروشان شده اند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، صبح روز چهارشنبه، ۲۳ فروردین ۹۶، بازاریان سنندجی در اعتراض به ضعف مدیریت شهرداری و عدم ساماندهی دست‌فروشان در خیابان فردوسی و بازار کفش‌فروشان خیابان انقلاب سنندج تجمع کردند و خواستار رسیدگی بیشتر مسئولان و دستگاه‌های مرتبط به جامعه دست‌فروشان شدند.

طی این تجمع، بازاریان سنندجی از دقایق اولیه صبح چهارشنبه در خیابان فردوسی و بازار کفش‌فروشان خیابان انقلاب و تعدادی از مغازه‌های بازار آصف سنندج در اعتراض به ضعف مدیریت شهرداری سنندج و عدم نظارت و کنترل بر ساماندهی دست‌فروشان و ایجاد مزاحمت برای شهروندان تجمع و به نشانه نارضایتی از وضعیت کنونی تمام کرکره مغازه‌های پاساژ آشنا و بازار کفش‌فروشان را پایین آورده بودند و خواستار رسیدگی بیشتر مسئولان و دستگاه‌های مرتبط به جامعه دستفروشان بودند.

از جمله مسائلی که از مدت‌ها قبل در شهرداری و شورای اسلامی شهر سنندج در دست بررسی بوده مسئله ساماندهی دست‌فروشان بوده که بارها وعده حل این موضوع را به شهروندان و بازاریان داده‌اند اما هنوز این خواسته‌ها و مطالبات بلاتکلیف مانده و موجبات اعتراض و نارضایتی کسبه و مغازه‌داران سنندجی را فراهم آورده است.

معلوم نیست که چه کسی متولی ساماندهی دست‌فروشان خیابان‌های سنندج بوده و شهردار سنندج بعد از گذشت ۱۵ ماه از مدیریت خود چه زمانی قرار است که فکر و برنامه‌ریزی اصولی برای ساماندهی دست‌فروشان خیابان‌های سطح شهر سنندج داشته باشد.

در این گزارش میدانی سعی کردیم که با تعدادی از مغازه‌داران معترض حاضر در تجمع گفت‌وگویی انجام بدهیم.

بازاریان سنندجی به دلیل اعتراض به دستفروشان تجمع کردند

یکی از مغازه‌داران پاساژ آشنا که جوانی ۳۰ ساله بود و خود را به عنوان نماینده مغازه‌داران این پاساژ معرفی کرد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج، با اشاره به موضوع این تجمع اعتراضی اظهار داشت: در حال حاضر تعدادی از مشتری‌های مغازه‌هایمان در جلو درب پاساژ صف کشیدند اماهمه  ما به نشانه اعتراض به دستفروشی در سطح خیابان‌های سنندج تجمع کردیم و مغازه‌ها را بستیم.

وی گفت: برخی از مغازه‌داران معترض برداشت خوبی از موضوع تجمع ندارند و اظهار می‌کنند که «اگر دستفروشان جمع شوند درآمد ما بهتر می‌شود» اما اصلاً اینطور نیست چون دستفروشان هم مانند ما کسبه و بازاریان دارای خرج و مخارج زندگی هستند.

دلیل اصلی دستفروشی در خیابان‌های سنندج بیکاری است

این مغازه‌دار سنندجی تصریح کرد: یکی از مشکلات اصلی شهر سنندج این است که کارخانه‌ای در این شهر وجود ندارد و دلیل آنکه کاسبان به دستفروشی روی آورده‌اند به دلیل «بیکاری» و نبود اشتغال است و به فرض مثال این افراد هم جمع شوند اما کجا بروند تا کار کنند و خرج و مخارج زندگی و زن و بچه‌شان را به دست بیاورند.

وی گفت: مشکل دستفروشان در سطح خیابان‌های سنندج باید از ریشه حل شود چون این مشکلات کنونی با بستن مغازه‌ها حل نمی‌شود و اگر مسئولان می‌خواهند که مشکل بیکاری این جوانان حل شوند دو کارخانه در این استان ایجاد کنند تا مردم سر کار بروند و دستفروشی نکنند.

برخی از مغازه‌داران سنندجی مغازه‌های خود را اجاره می‌دهند و دستفروشی می‌کنند

یکی دیگر از مغازه‌داران پاساژ آشنا سنندج در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج، با اشاره به تجمع اعتراضی بازاریان اظهار داشت: دستفروشان حق دارند دستفروشی کنند چون برای خرج زندگیشان ناچار هستند و اصلاً مشکل بازاریان مشکل دستفروشی نیست بلکه مربوط به خود ما مغازه‌داران و صاحبان مغازه‌هایی است که مغازه‌های خود را اجاره می‌دهند و خودشان اقدام به دستفروشی می‌کنند و باید تکلیف این افراد از افراد دستفروش جدا شود.

وی گفت: تعدادی از این مغازه‌داران که به نشانه اعتراض در این میان جمع شدند واقعیت را نمی‌گویند چرا که اگر درآمدشان کم باشد و صرفه اقتصادی نداشته باشند مغازه‌های خود را جمع می‌کردند و فقط سیاه‌نمایی می‌کنند.

مگر زن و بچه‌های ما دندان ندارند که نان بخورند

یکی دیگر از مغازه‌داران معترض پاساژ آشنا در واکنش به صحبت‌های همکار خود در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج اظهار داشت: این مشکل با حرف‌های ما و دیگران حل نخواهد شد و اگر مشکل دستفروشان ریشه‌ای بوده پس باید از جاهای دیگر و با حمایت مسئولان به صورت ریشه‌ای حل شود.

وی در اعتراض به صحبت‌های همکار خود مبنی بر اینکه “دستفروشان زن و بچه دارند و باید خرج و مخارج زندگیشان را تامین کنند”  گفت: مگر زن و بچه‌های ما دندان ندارند که نان بخورند واقعاً از شما دیگر بعید است که از دستفروشان حمایت می‌کنید.

دستفروشی سیمای شهرسنندج را زشت کرده است

یکی از مغازه‌داران معترض بازار کفش‌فروشان سنندج در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج، اظهار داشت: هدف ما مغازه‌داران از این تجمع اعتراضی این است که دستفروشان بازارهای سنندج ساماندهی شوند.

وی گفت: امروز از صبح به نشانه اعتراض مغازه‌هایمان را بستیم و مسئولان ذیربط و شهرداری سنندج باید در همین راستا پاسخگو باشند و تنها دلیل ما این است که قشر دستفروش ساماندهی شود چون وقتی فردی توریست یا گردشگر از جاهای دیگر به شهر سنندج می‌آیند دستفروشی در خیابان‌های هسته مرکزی شهر سنندج همچون فردوسی و انقلاب سیمای شهر را زشت کرده و رضایت بخش نیست.

برخی از مغازه‌داران نیز خودشان مقصر هستند

این مغازه‌دار کفش فروش سنندجی تصریح کرد: در این میان هم حتی تعدادی از مغازه‌داران و کسبه بازار خودشان مقصر هستند و بساط خود را تا نیمه‌های پیاده‌رو جلو برده و پهن می‌کنند و از طرف دیگر پیاده‌رو کم عرض هم، بساط دستفروشان پهن شده و فقط دو موازییک برای رفت‌وآمد عابرین پیاده و مردم می‌ماند و این مسئله بسیار سخت و صحنه نامناسبی برای شهرمان است.

وی در مورد دستفروشی کردن تعدادی از کسبه و مغازه داران افزود: برخی کسبه به دلیل وضعیت اقتصادی نامناسب و بالا بودن هزینه‌ها و اجاره مغازه‌هایشان و درآمد کم مجبور هستند که اقدام به دستفروشی کنند البته این کار خوبی نیست چرا که به معنای تجاوز به حریم دیگران و حقوق مردم است.

به گفته این مغازه دار؛ وضعیت درآمدی ما هم در بازار کفش فروشان سنندج چندان مناسب نیست و کم کم مغازه داران جمع می‌کنند و اگر این وضعیت همچنان ادامه داشته باشد شخص بنده هم مجبور هستم که دستفروشی کنم چون ماهانه ۵ تا ۶ میلیون تومان اجاره مغازه می‌دهم.

مسئولان شهردای سنندج پاسخگو نیستند

وی در پاسخ به این سوأل که آیا مغازه‌داران تاکنون به شهرداری و دستگاه‌های مربوط مراجعه کردند، گفت: چندین بار به شهرداری سنندج مراجعه کرده‌ایم اما پاسخگو نیستند و می‌گویند اگر ما هم چندین بار دستفروشان را از سطح شهر جمع کنیم چون تعداد آنها زیاد است جواب نمی‌دهند و اعتنایی نخواهند کرد.

اقدامات مدیریت شهرداری سنندج فقط در حد «شعار» بوده است

این مغازه‌دار معترض کفش فروش سنندجی با انتقاد از مدیریت شهرداری سنندج خاطر نشان کرد: روز به روز تعداد دستفرشان بیشتر می‌شود و تاکنون شهرداری سنندج هم اقدامی نکرده و عمل آنها فقط در حد «شعار» بوده است.

وی گفت: اتحادیه‌های صنفی هم همانند شهرداری سنندج نتوانسته‌اند کاری کنند و فقط شعار می‌دهند تا رئیس اتحادیه شوند و همین که شدند شعارهای خود را ادامه می‌دهند و عملاً کار و برنامه اصولی ندارند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.