صدور دو حکم اعدام به اتهام محاربه در تهران

دو متهم یک پرونده سرقت در دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شدند. حکم اعدام متهمان پس از تأیید در دیوان عالی کشور به شعبه اجرای احکام فرستاده شد و به زودی دو متهم اعدام می‌شوند. سه متهم دیگر این پرونده به تبعید و حبس محکوم شدند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از روزنامه جوان، اولین سرقت مسلحانه این متهمان نیمه شب ۲۳ آذرماه سال قبل از یک سوپرمارکتی در حوالی افسریه بود. بررسی‌های مأموران نشان داد در آخرین دقایقی که صاحب سوپرمارکت قصد بستن مغازه‌اش را داشته، خودروی سمند سفید رنگی جلوی آن توقف کرده و در حالی که راننده پشت فرمان آماده حرکت بوده است، چهار سارق مسلح نقابدار به داخل مغازه سوپرمارکت یورش برده و با تهدید اسلحه کلت کمری و چاقو دخل مغازه را سرقت کرده و به سرعت از محل گریخته‌اند.

دوربین‌های مداربسته، چهره نقابدار متهمان را شکار کرده بود و بررسی شماره پلاک خودروی سارقان هم نشان می‌داد خودروی سمند سرقتی است. بنابراین مأموران در نخستین بررسی‌ها به سرنخی برای شناسایی اعضای این باند نرسیدند. در حالی که مأموران تحقیقات خود را در شاخه‌های دیگری آغاز کرده بودند با چندین سرقت مشابه در سطح شهر تهران روبه‌رو شدند که حکایت از آن داشت اعضای این باند پس از دستبرد به این مغازه به سوپرمارکت‌ها و ساندویچی‌های دیگری هم به همین شیوه دستبرد زده‌اند. بررسی‌های بعدی نشان داد، اعضای این باند از یکی از شهرهای اطراف تهران وارد تهران می‌شوند و سرقت‌های سریالی خود را از خیابان‌های جنوب شرقی تهران آغاز می‌کنند و به طرف خیابان‌های شمال غربی تهران ادامه می‌دهند و در نهایت به مخفیگاه خود در شهرستان حاشیه تهران می‌روند.  در حالی که سارقان هر شب به سرقت‌های سریالی خود ادامه می‌دادند، مأموران موفق شدند دو نفر از سارقان را که از مجرمان سابقه‌دار بودند، شناسایی کنند.

بررسی مأموران نشان داد دو سارق سابقه‌دار شب قبل به جرم مستی دستگیر شده‌اند و در زندان قرچک بازداشت هستند. همچنین مأموران در مخفیگاه متهمان در شهرستان قرچک یک اسلحه کلت کمری، ۱۸ فشنگ جنگی، تعدادی شوکر و افشانه و چاقو و قمه کشف کردند.  دو متهم پس از بازداشت در بازجویی‌ها سه همدست خود را به پلیس معرفی کردند و مأموران خیلی زود همدستان سارقان مسلح را بازداشت کردند.  پنج متهم در بازجویی‌ها، مقابل قاضی نصرتی، بازپرس شعبه اول دادسرای ناحیه ۳۴ به ۱۸ فقره سرقت مسلحانه اعتراف کردند.  سردسته این متهمین که مرد ۳۰ ساله‌ای به نام محسن بود، در بازجویی‌ها گفت: من بازیگر تئاتر و قهرمان رشته دو میدانی بودم، اما وسوسه پولدار شدن مرا سارق مسلح کرد. وی ادامه داد: پدرم در کا‌ر ساخت و ساز و بود و وضع مالی خوبی داشت. مدتی قبل با پدرم اختلاف پیدا کردم که با یکی از دوستانم تصمیم گرفتم از راننده کامیون‌ها سرقت کنیم. ما دو نفری به کامیون‌هایی که کنار جاده یا خیابان‌های خلوت پارک بودند، حمله می‌کردیم و با تهدید چاقو پول‌های راننده‌هایشان را می‌گرفتیم تا اینکه با سه نفر دیگر از دوستانمان باند سرقت سوپرمارکت‌ها را طراحی و اجرا کردیم. چهار متهم دیگر در بازجویی‌ها با اعتراف به جرم خود حرف‌های سردسته باند را تأیید کردند.  پنج سارق مسلح پس از تحقیقات تکمیلی، در دادگاه انقلاب محاکمه شدند. قاضی دو نفر از متهمان را به اتهام محاربه به اعدام و سه نفر دیگر از اعضای این باند را به حبس و تبعید محکوم کرد. چند روز قبل رأی دادگاه پس از تأیید در دیوان عالی کشور برای اجرا به شعبه اجرای احکام فرستاده شد. بنابراین دو نفر از متهمین این پرونده به زودی اعدام می‌شوند.

 

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.