ممانعت از آزادی نوید خانجانی در تاریخ مقرر پس از پنج سال حبس

روز گذشته مسئولان زندان رجایی شهر از آزادی نوید خانجانی، فعال حقوق بشر و زندانی بهایی، ممانعت کردند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، نوید خانجانی که از سال ۹۱ در حبس به سر می‌برد، قرار بود روز گذشته ۱۶ خردادماه با پایان دوران محکومیت از زندان رجایی شهر آزاد شود اما مسئولان این زندان مانع از آزادی این زندانی سیاسی گشته‌اند.

شایان ذکر است که در سال گذشته اخباری مبنی بر پرونده‌سازی جدید برای این فعال حقوق بشر در رسانه‌های وابسته سپاه پاسدارن منتشر شد.

در خردادماه سال ۹۵، سایت گرداب با انتشار یک گفتگوی اینترنتی که در «گوگل چت» اتفاق افتاده است، این شهروند بهایی را متهم به «برنامه‌ریزی جهت اقدامات مسلحانه علیه نظام» کرد.

نوید خانجانی، علیرغم وضعیت نامساعد جسمانی، در مدت پنج سال حبس، محروم از حق مرخصی در سالن ۱۲ زندان رجایی شهر کرج نگهداری شده است. این زندانی سیاسی مدتی پیش در پی وخامت حال در بیمارستان بستری شده و پزشکان درباره وضعیت کبد و سوابق بیماری وی هشدار داده بودند؛ با این حال مقامات امنیتی از صدور مرخصی درمانی و آزادی مشروط برای وی جلوگیری به عمل آوردند.

نوید خانجانی مؤسس جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی است که در اسفندماه ۸۸ از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد و حدود ۲ ماه در زندان به سر برد. وی سپس از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباس به تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری و چهارصد هزار تومان جریمه نقدی محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر عیناً تائید شد و در سال ۹۴ اعمال ماده ۱۳۴ و «تجمیع احکام» با کاهش حکم سابق به ۵ سال حبس تعزیری تقلیل یافت.

اتهامات وی «نشر اکاذیب»، «تشویش اذهان و تبلیغ علیه نظام به‌واسطهٔ انتشار اخبار و گزارش‌ها و انجام مصاحبه با تلویزیون و رادیوهای بیگانه»، «عضویت در کمیته گزارشگران حقوق بشر» و همچنین «تشکیل گروه جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی» عنوان‌شده بود.

نوید خانجانی آخرین بار در جریان برخورد با امدادگران داوطلب زلزله آذربایجان بازداشت و در ۱۵ شهریور ماه ۱۳۹۱ جهت اجرای حکم به اندرزگاه ۴ سالن ۱۲ زندان رجایی شهرکرج انتقال یافت.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.