وضعیت نامساعد جسمانی محسن و احمد دانشپور مقدم، زندانیان سیاسی محکوم به اعدام، در بند ۳۵۰ زندان اوین

محسن و احمد دانشپور مقدم، زندانیان سیاسی محبوس در بند ۳۵۰، در هفتمین سال حبس از بیماری‌های التهاب روده‌ای، IBS و کولیت روده‌ای رنج می‌برند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، محسن دانشپور مقدم و احمد دانشپور مقدم، زندانیان سیاسی، در هفتمین سال حبس با حکم اعدام در بند ۳۵۰ اوین نگهداری می‌شوند. این زندانیان سیاسی در مدت حبس خود به بیماری‌های التهاب روده‌ای، IBS و کولیت روده‌ای مبتلا شده و روز شنبه ۲۰ خردادماه، کمیسیون پزشکی برای آنان تشکیل خواهد شد.

محسن و احمد دانشپور پس از گذشت هفت سال حبس همچنان در انتظار اعاده دادرسی به سر می‌برند و مقامات قضایی با درخواست آنان برای اختیار کردن وکیل مخالفت می‌کنند.

یک منبع مطلع درباره وضعیت پرونده این خانواده پیش‌تر به خبرنگار تارنگار حقوق بشر در ایران گفته بود: “این پدر و پسر درخواست اعاده دادرسی عادلانه داده‌اند ولی تاکنون، بعد از هفت سال، هیچ اتفاقی نیافته؛ حتی بارها تقاضای مرخصی داشته‌اند که موردقبول مسئولین زندان واقع نشده است.”

این منبع با اشاره به محرومیت این محکومان از حق وکیل افزود: “هر زمان که تقاضای وکیل نموده‌اند با جمله تکراری ‘حکم اعدام که وکیل نمی‌خواهد’ روبه‌رو شده‌اند؛ در مراحل محاکمه نیز تنها به وکیل تسخیری دسترسی داشته‌اند.”

منبع نزدیک به این خانواده درباره حکم اعدام محسن و احمد دانشپور مقدم به تارنگار حقوق بشر در ایران گفت: “احمد دانشپور و پدرش، محسن دانشپور، هفت سال است که به اتهام محاربه زیر حکم اعدام هستند؛ این اتهام به دلیل سفر محسن دانشپور به عراق در سال ۷۸ برای دیدار فرزندش به ایشان نسبت داده شده است؛ درحالی‌که طبق قوانین جمهوری اسلامی محاربه در صورت حمل سلاح و اسلحه اطلاق می‌گردد.”

ریحانه حاج ابراهیم، همسر احمد دانشپور مقدم، نیز با حکم ۱۵ سال حبس در زندان اوین محبوس می‌باشد.

محسن و احمد دانشپور، مطهره بهرامی و ریحانه حاج ابراهیم، چهار عضو خانواده دانشپور مقدم، در عاشورای ۸۸ و پس از اعتراضات گسترده در سطح شهر تهران دستگیرشده و در دادگاه بدوی به ریاست صلواتی، رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، به اتهام «شرکت در تجمعات اعتراضی» و «ارتباط با یکی از گروه‌های معاند نظام» به اعدام محکوم شدند.

این حکم در دادگاه تجدیدنظر برای محسن و احمد دانشپور تأیید شد و برای ریحانه حاج ابراهیم به ۱۵ سال زندان تقلیل یافت.

مطهره بهرامی، همسر محسن دانشپور، پس از دادگاه تجدیدنظر به ۱۰ سال حبس محکوم شده و هم اکنون در زندان رجایی شهر و در تبعید به سر می‌برد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.